Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Vajinal Mantar Tedavisi

Dış genital organlar, kaşıntıya bağlı kızarıp tahriş olabilir. Mantar enfeksiyonları, kadınların 1/3’ünde, gebelerin de yarısında görülür. Kısırlık ve kanser yapmaz.

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal Mantar Tedavisi İzmir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) günümüzde çoğu ülkede, özellikle 15 ila 50 yaş grubunda ve bebeklerde en sık görülen bulaşıcı hastalık grubudur.

Akut enfeksiyonların, komplikasyonların ve sekellerin yüksek insidansı, sosyoekonomik etkileri ve insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) bulaşmasını arttırmadaki rolleri göz önüne alındığında kontrolleri önemlidir.

Sanayileşmiş ülkelerde, bakteriyel STD (sifiliz, bel soğukluğu, şankroid) İkinci Dünya Savaşı sırasındaki zirveden ellili yılların sonlarına kadar geriledi, daha sonra altmışlı ve yetmişli yılların başında arttı ve yetmişli yılların sonlarından günümüze kadar tekrar azaldı.

Sanayileşmiş dünyada, chlamydia trachomatis, genital herpes virüsü, insan papillomavirüsleri ve insan immün yetmezlik virüsüne bağlı hastalıklar artık klasik bakterilerden daha önemlidir; her iki grup da gelişmekte olan ülkelerin çoğunda önemli sağlık sorunları olmaya devam etmektedir. Enfeksiyon oranları hem kadınlarda hem de erkeklerde benzerdir, ancak kadınlar ve bebekler komplikasyonların ve ciddi sekellerin büyük yükünü taşır.

Kısırlık ve ektopik gebelikler genellikle pelvik inflamatuar hastalığın bir sonucudur ve önlenebilir niteliktedir. Gebe kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar prematürite, ölü doğum ve yenidoğan enfeksiyonlarına neden olabilir.

Birçok alanda yenidoğanların % 1-5'i kör edici bir hastalık olan gonokokal oftalmi neonatorum riski altındadır; konjenital sifiliz perinatal mortalitenin% 25'ine neden olur. Genital ve anal kanserler (özellikle rahim ağzı kanseri) viral cinsel yolla bulaşan hastalıklar (genital insan papilloma virüsü ve herpes virüsü enfeksiyonları) ile ilişkilidir. Üretral darlık ve infertilite erkeklerde sık görülen sekellerdir.

Vajinal mantar nedir?

Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH),çoğu tedavi edilmediği takdirde pelvik inflamatuar hastalık, kısırlık, rahim ağzı kanseri, sistemik hastalık gibi ciddi sekellere sahip olabilecek önlenebilir ve / veya tedavi edilebilir koşullar olduğu için tüm sağlık hizmeti sağlayıcıları için büyük endişe kaynağıdır. vb. ayrıca hepatit vb.

Hastalıklarla uğraşırken önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelebilirler. veya insan immün yetmezlik virüsü olan kişilerde. Burada cinsel yolla bulaşan hastalıkların yaygın nedenleri ve tedavilerinin kapsamlı bir incelemesini gerekiyor.

Genital Mantar Enfeksiyonu (Genital Candida)

Özellikle yaz dönemlerinde ve vajinal bölgenin enfeksiyonlara karşı direncin kırılması dönemlerinde en sık rastlanan tekrarlama özelliği yüksek fırsatçı enfeksiyonların başında gelir.

Genital Candida, klinik olarak kendini vajinada kaşıntı, beyaz akıntı, süt kesini şeklinde vajinal beyaz akıntı ve vajinal huzursuzluk ağrılı cinsel birliktelik gibi bir veya birden çok klinik bulgu ile gösterir.

Vajinal mantar tanısında vajinal kültür yanı sıra servikal rahim ağzı pap smear önerilir. Tedavisi kişiye özel olmakla birlikte anti fungal ilaçlar, antifungal kremler kullanılır. Mantar tedavisinde Antibiyotik kullanılmaz.

Genital Mantar Bulaşır mı?

Cinsel birleşme ile eşler arasında birliktelikle birlikte geçiş olabilir. Vajinal mantar tedavisinde eşler birlikte tedavi edilmektedir. Genital mantar tekrarı oldukça sık olmakla birlikte, diyabet şeker hastalığında ve Dvitamin eksikliğinde insülin direğinde tekrarı fazla olur.

Candida Genital Enfeksiyonlar nedir?

Birçok genital enfeksiyondan yalnızca bitanesidir. Tedaviye dirençli sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlarda hastalığın altında yatan sebeblerin bulunması gerekiyor. Tedavide vajinal lazer tedaviye yardımcı olmaktadır. Bilgi için Op. Dr. Alihanoğlu kliniğinizi arayabilirsiniz.

Vajinal mantar neden olur?

Yanlış yapılan genital temizlik ve vajinal duş mantar enfeksiyonun en sık rastlanan nedenidir. Ayrıca vajinal tamponun uzun düre tutulması, gelişi güzel antibiyotik kullanımı ve havuz kaplıca gibi nedenler Vajina floransını bozarak vajinal vajinal mantara neden olabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri

  • Genital kaşıntı,
  • Genital kızarıklık,
  • Genital kuruluk,
  • Ağrılı huzursuz genital bölge,
  • Ağrılı cinsel ilişki.

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıldır?

Vajinal mantarda anti fungal kremler yanı sıra vajinal anti fungal fitiller ve oral anti fungal ajanlar olabilir.

Vajinal Mantar İlaçları Nelerdir?

Probiyotik ilaçlar, vajinal mantar tedavisinde önerilmektedir.

Vajinal Mantar Nasıl Geçer?

Tekrarlama özelliği nedeniyle vajinal mantar enfeksiyonu eşli olarak tedavi önerilmektedir.

Vajinal Mantar Bulaşıcı mı?

Genital Enfeksiyonlar gibi vajinal mantar enfeksiyonu da eşler arasında bulaşıcıdır. Erkeklerde semptom vermeyebilir ancak taşıyıcılar nedeniyle tedavide cinsel ayrılık tedavi süresince önerilir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119