Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Her ne sebeple olursa olsun, geçici kızlık zarı dikimi veya flep yöntemiyle yapılan kalıcı kızlık zarı dikimin sonrası dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar, kızlık zarı operasyonunun başarısını artırır.

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama gelmesi için ve kızlık zarı dikiminde dikişlerin tutması ve kızlık dikişlerinin iltihaplanmaması gerekir.

Doktorun tüm yönerge uyulmalıdır. Genel hijyen kurallarına uyulması yanı sıra, kızlık zarı dikilen genital bölgenin ekstra temiz tutulması önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Hijyen Kuralları

Genital bölge hijyeni kızlık zarı dikiminin başarısında büyük rolü vardır. Zar dikimi öncesi, genital bölgenin hazırlanması gerekir. Kızlık zarı dikimi yapılacak kişinin, adetli yani regly kanamasının olmaması gerekmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi (flep yöntemi) kullanılacaksa çok daha fazla hijyen ve dezenfeksiyon kurallarına uyulmalıdır. Kızlık zarı dikimi başarısı tesadüflere bağlanamaz, unutulmamalıdır ki kızlık zarı dikimi sosyal bir olaydır. Kızlık zarı dikimin de hataya yer yoktur.

Kızlık zar dikimi sonrası doktor mutlaka kontrolü yapmalı, dikiminin başarılı olup, olmadığını görmeli ve hastaya bilgi vermelidir. Gerekirse ek işlemler yapılmalıdır. Kızlık zar dikimi sonrası  tuvalet alışkanlığı, hastaya oturma ve duş alma pozisyonları ayrıntılı ve dikkatli şekilde anlatılmalıdır. Ek olarak kesinlikle kızlık zarı dikimi sonrası kabızlık olmamalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı dikiminden sonra genel hijyen kurallarına uyulmalı, genital bölge lokal hijyenik mendillerle önden arkaya doğru tek kullanımlık mendillerle temizlenmelidir. Kesinlikle yıkama veya vajinal duş alınmamalıdır.

Kızlık zarı dikimi bölgesi anatomik olarak riskli bölgedir. Önde idrar deliği olan üretra, arkada makat bölgesi olan anüs ve hymen gerisinde vajina ve serviks denilen yapılar ve salgıları olmaktadır. Bacak açma ve esneme hareketleri kızlık zarı dikimimi takiben en az 3 gün yapılmamalı. Kalıcı kızlık zarı dikiminde bu süre 10 günü bulabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası, hastanın yapmaması gereken fiziksel haraketleri yapması veya kabızlık problemleri yaşanması durumunda, mutlaka doktor kontrolü yaptırmalıdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kontrol

Kalıcı kızlık zarı dikimi doku bütünlüğü ve kızlık zarının dikimi sonrası tutup tutmadığı önemlidir. Almanların çok sevdiğim bir ata sözü haline gelmiş sözünü hastalarıma söylerim. “İtimat kontrole mani değildir”. Kontrol yapılması hastayı ve operasyonu yapan doktoru rahatlatır. Aksilik varsa kızlık zarı dikimi başarısızsa tekrar düzeltilmelidir ki hasta zor durumda kalmasın ve sosyal, kültürel baskı altında kalmasın.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Tuvalet

Geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası tuvalet hijyeni çok önemlidir. Kalıcı dikim sonrası bölge 10 gün ıslatılmadan, kuru temizleme ile veya hijenik temizlik mendiller ile genital bölge önden-arkaya doğru temizlenmelidir.

Hijenik tek kullanımlık genital temizleme mendilleri, kızlık zarı dikimi sonrası kullanılması halinde enfeksiyon riski daha düşük olacaktır. Enfeksiyon riskinden kesinlikle sakınmak gerekir.

Adetliyken Kızlık Zarı Dikimi, Yapılır Mı? Ne Zaman Yapılmalı?

Adet kanaması olduğu dönemde kızlık zarı dikimi yapılması önerilmez. Kızlık zarı dikimi için en iyi zaman, adet - regly döngüsünün bittikten sonraki, hijenik temizliğin sağlandığı dönemdir. Adet dönemine yakın zamanlarda kızlık zarı dikimi yapılacaksa, geçici kızlık zarı dikimi önerilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İp Gelmesi

Kızlık zarı dikimi sonrası ip gelmesi normaldir. Kızlık zarı dikimi sonrası ortalama 30-90 gün süre içeresinde kendiliğinden vajinal akıntı ve vajinal salgıların pH değerine göre eriyerek düşer veya yok olur. Kızlık zarı dikiminden sonra iç çamaşırına gelen iplerin nedeni budur.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süresi

Geçici kızlık zarı dikiminden sonra ortalama 1-3 gün içinde ilişki olması gerekmektedir. Geçici kızlık dikiminde, kızlık zarı iyileşmesi olmaz. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ortalama 30-45 gün içinde kızlık zar bütünlüğü sağlanması beklenir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi ile beraber aynı zamanda vajina daraltma ameliyatı yapılmış ise eğer ortalama 3-4 hafta dan önce ilişki önerilmez.

Kızlık Zarı Dikimi Yaptıranların Yorumu

Kızlık zarı dikimi yorumları çok önemlidir. Kızlık zarı sosyal ve kültürel bir olay olduğu için hastaların daha önce kızlık zarı dikimi yaptırmış gerçek hastaların yorumlarını duymak ve kızlık zarı dikimi hakkında güvenilir doktora ulaşmak isteyecektir.

Maalesef üzülerek belirtmeliyim ki bir çok klinik veya kurum gerçek olmayan kişiler üzerinden yalan yanlış kızlık zarı dikimi hikayelerini paylaşmakta bunu rant haline getirmiş bulunmakta. Bu konu hakkında sağlık bakanlığı dahil birçok kurum gözlemci olarak pasif kalmaktadır. Kızlık zarı dikimi yapıp reklam yapan kliniklere itibar etmek, inandırıcılıktan ve güven verme konusunda düşündürücü olmuştur.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119