Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Geçici, Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Farkı

Geçici, Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Farkı

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajinanın girişinde bulunan mukozal deridir. Kızlık zarının tıbbi olarak ismi hymendir. Kızlık zarı, yetişkin kadın üreme sisteminde ayrı bir fizyolojik fonksiyona sahip değildir.

Geçici ve Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Hymenoplasti veya vajinal membranın cerrahi olarak düzeltilmesi, halk arasında geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi olarak bilinir.

Kızlık zarı restorasyonu, tamiri veya dikimi plastik cerrahide, vulvovajinal prosedürlerden biridir. Kızlık zarı dikimi etik ve yasal tartışmalar ile bir çok ülkede gündem olmaktadır.

Kadınlar çeşitli, kişisel ve kültürel nedenlerle kızlık zarı dikimi yaptırırlar. Hastalar, vücutlarının kişisel mülkiyetini geri kazanmak için cinsel şiddet, tıbbi müdahaleler veya diğer istemsiz kızlık zarı bozulması sonrası, kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadırlar.

Kızlık Zarı Dikimi Nedenleri

 1. Etnik ve dini nedenlerden dolayı, fiziksel bekareti yeniden oluşturmak,
 2. Spor kazası sonrası kızlık zarında yırtılma veya zedelenme meydana gelmiş olması,
 3. Bisikletten veya motordan düşmeye bağlı geçirilmiş trafik kazasına bağlı kızlık zarı yırtılması,
 4. Doğuştan tam kapalı kızlık zarının cerrahi olarak açılması, sonrası kızlık zarı dikimi yapılması.

Hymen yani kızlık zarı, genellikle muhafazakar ve içine kapalı toplumlarda, evlilik öncesi cinsel ilişki tabu ve doğru bulunmadığı için, büyük önem taşır. Evlilik öncesi bazı özel durumlarda jinekolojik, kızlık zarı muayenesi yoluyla “bekaret raporu" talep eden kişilerde olabilmektedir. Bu kültüre dayalı toplumlarda kadınlar, evlilik sonrası ilk gecede, kızlık zarı kanaması oluşmadığı durumlarda, ailesel utanç, sosyal dışlanma, istismar yaşamaktadırlar.

Aile içi eleştirmenler, bekaret durumunun, kadın bedeninin metalaşmasına dayanan heteronormatif bir sosyal yapı olarak göstermekte, böylece sistematik cinsiyet ayrımcılığını körüklemekte olduğunu bildirmektedirler.

Doktorların ve cerrahların bu konuları çevreleyen etik manzaraya aşina olmaları teşvik edilir ve bu prosedürü sağlamak için yasal bir engelle ilgili herhangi bir endişe olması durumunda, uygulama alanlarındaki yasal tüzüklere veya profesyonel düzenleyici kurumlara danışmaları önerilir.

Kızlık zarı dikimi, kültürel değer yargıları göz önünde bulundurularak, kişisel nedenleri ön planda tutarak karar verilmelidir. Kadın daha önce her ne sebeple kızlık zarı bozulmuş veya kızlık zarı zarar görmüş olursa olsun, daha sonraki yaşantısında kızlık zarınının sorun yaratacağını düşünmesi veya kızlık zarının yırtıldığını ailesi veya partneriyle paylaşamaması ve yaşam kalitesini yükseltmek için; özetle sosyal, psikolojik nedenlerden kızlık zarı dikimine karar verebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Teknikleri

Kızlık zarı dikimi için çeşitli teknikler tarif edilmiştir. Kızlık zarı dikimi teknikleri şunlardır;

 • Birinci teknik, canlı kalıntı dokuyu kenar kısmından uç uca dikme yöntemidir.
 • İkinci teknik, vajinanın girişinde özel eriyen dikişlerle, dikiş atılması. Geçici yöntem olarak bilinir.
 • Üçüncü teknik ise, üç katlı flep introitus (STSI) flep kızlık zarı dikimi tekniğidir. Yeniden kızlık zarı oluşturma yöntemidir. Kalıcı kızlık zarı dikimi olarak bilinir. Zor ve tecrübe gerektiren bir işlemdir.

Bizde flep dikimine benzer özel bir teknik uygulamaktayız.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Her ne sebeble olursa olsun kızlık zarı bozulması söz konusuysa ve bu bozulmuş kızlık zarı evlilikte sorunlar yaratacak bir kültürde yaşanıyorsa, evlilik öncesi lokal anestezi altında geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Geçici kızlık zarı dikimi ilişki tarihinden 2-3 gün önce yapılması önerilir. Adından da anlaşılacağı gibi geçici kızlık zarı dikimi geçicidir. Amaç yalnızca kanamayı sağlamaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi, vajinanın girişinde, yeterli doku parçası yoksa, tercih edilen bir yöntemdir. Yeniden kızlık zarı oluşturma veya flep yöntemi olarakta bilinir. En sık kullanılan yöntemlerden biridir. Kalıcı dikim sonrası, 1 aylık bir süreçte iyileşme tamamlanır kızlık zarı oluşturulmuş olur.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi ve Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Arasında Farklar

 • Geçici kızlık zarı dikimi ilişkiden 2-3 gün önce yapılır. Kalıcı dikim ise cinsel ilişkiden en az 5 hafta önce yapılır.
 • Geçici kızlık zarı dikimi kolay ve ağrısız bir yöntemdir. Kalıcı dikim ise mikro cerrahi bir yöntemdir. Özel bilgi ve deneyim ister.
 • Geçici kızlık zarı dikimi 10-15 dakika sürer. Kalıcı kızlık zarı dikimi dokunun da yapısına göre 45 dakikayı bulabilir.
 • Geçici kızlık zarı dikimi local anestezi ile yapılır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise sedasyon tipi anestezi kullanılır.
 • Geçici kızlık zarı dikiminde, kişinin ilk cinsel ilişki öncesi kontrole gelmesine gerek yoktur. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise gerek vardır, doktor kontrol etmelidir.
 • Kalıcı kızlık zarı dikimi, geçici kızlık zarı dikimine göre daha pahalı bir işlemdir.
 • Geçici kızlık zarı yöntemi adı üzerinde geçiciyken, kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyudur.

Geçici, Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatı, vajina giriş kısım deformasyonuna, genişliğine, kızlık zarının ne kadar yırtıldığına, kızlık zarı parçalarının durumuna, yeniden kızlık zarı birleştirilmesi için vajina dokuların durumuna, fiziksel ve anatomik nedenlere ve doktorun kızlık zarı dikimi konusundaki bilgisine, deneyimine göre değişmektedir.

Kızlık zarı muayenesi yapılmadan, dokuların durumunu görmeden telefonla kızlık zarı fiyatı belirlenmez. Operasyon öncesi kızlık zarı muayenesi ve kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Varsa bir akıntı ve enfeksiyon tedavisi yapılmalıdır. Akıntı ve enfeksiyon tedavisi yapılmadan yapılan kızlık zarı dikimi başarasız olabilir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119