Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Sezaryen Doğum İzmir

Sezaryen oranları dünyanın birçok yerinde giderek artmaktadır. Sezeryan doğum bir ameliyat olduğu için ameliyatın doğuracağı riskler ve kompozisyonları içerir.

Sezaryen Doğum İzmir

Sezeryan Doğum İzmir

Tüm doğum uzmanlarının yedisinden biri ve beş primigravid - ilk gebelik geçiren kadından biri sezaryen ile doğum yapar. Sezaryen geçiren dört kadından üçü, ameliyat endikasyonunun doğası gereği geçici olması koşuluyla vajinal doğum yapmayı planlar.

Spontan doğum başlangıcı ve önceki vajinal doğum, başarılı vajinal doğum şansını artırır. Sezeryan sonrası gebeliklerde uterusun rüptürü, %0.2 ila 1.5'lik bir oluşumla sezaryen bölümünün en korkulan devamıdır.

Sezaryen ile doğum, uterusun önceki rüptürü, dikey insizyon yoluyla histerotomi ve önceki iki sezaryenden fazla olması durumunda endikedir.

Sezaryen oranları dünyanın birçok yerinde giderek artmaktadır. Planlanan sezaryenin bildirilen faydaları arasında bebek için daha fazla güvenlik, anne için daha az pelvik taban travması, doğum ağrısından kaçınma ve rahatlık sayılabilir.

Potansiyel dezavantajları, gözlemsel çalışmalar, annenin sonraki gebelikler, psikolojik sekeller ve sorunları, rahim yara çatlak ve ölü doğum ve neonatal morbidite riski de dahil olmak üzere önemli morbidite veya mortalite riski vardır.

Sezaryen doğum normal doğuma alternatif mi?

Sezeryan doğum başlıca endikasyonları nedenlerden biri, plasenta praevia (bebek eşinin aşağı yerleşimli - plesanta anomalileri) HIV enfeksiyonu, genital siğiller, aktif genital condyloma, dar pelvis ve muhtemelen makat geliş, ters bebek gelişi, doğum pozisyon anomalileri, transvers yan gelişler,3500 gr üstü iri bebek makrozomik bebek,sunumu veya önceki sezaryen gibi açık tıbbi endikasyonların yokluğunda kadınların sezaryen için taleplerinin artmasıdır. Psikolojik ve psikiyatrik nedenler sezaryen doğuma endikasyon oluşturabilir.

Sezeryan doğum sonrası normal doğum mümkün mü?

Operatif vajinal doğum, endikasyonlarda kabul edilebilir bir doğum yöntemidir ve sezaryen doğumunu güvenli bir şekilde önleyebilir.

Giderek azalan kullanım göz önüne alındığında, operatif vajinal doğumda eğitim ve deneyimin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi çok önemlidir. Bir hastayla ilk sezaryen doğumunu tartışırken, danışmanlık gelecekteki üreme sağlığı üzerindeki etkisini içermelidir.

Sezaryen doğum riskleri nelerdir?

Sezeryan doğum bir ameliyat olduğu için ameliyatın doğuracağı riskler ve kompozisyonları içermektedir. Ayrıca anesteziye bağlı riskler ;obstetrik anestezi, tıbbi uygulamaların tartışmalı bir alanıdır-hasta beklentileri yüksektir ve anestezistler tarafından yapılan müdahalelerin çoğu, genellikle saatler dışında acil veya çok acil olarak gerçekleştirilir.

Obstetrik uygulama sırasında ortaya çıkan komplikasyonlar bu anestezi alanına özgü değildir, ancak hamilelik sırasında meydana gelen bazı fizyolojik ve anatomik değişiklikler bunların meydana gelme sıklığını etkileyebilir. Bu anlatı derlemesinde, obstetrik anestezide daha sık görülen komplikasyonların yanı sıra daha ciddi, ancak daha az sıklıkla ortaya çıkan sorunlar olabilmektedir.

Vajinal ve sezaryen doğumlarını takiben yenidoğan fizyolojisindeki farklılıkların bebek için etkileri olduğu düşünülmektedir, sezaryen hem kısa hem de uzun vadede tehlikeye giren sağlık riskini potansiyel olarak arttırmaktadır. Avantaj ve dezavantajların tarafsız bir değerlendirmesi, modern obstetrikte tartışmalı bir konu haline gelen şeyin tartışılmasına yardımcı olacaktır.

Sezeryan doğum sonrası iyileşme süreci nedir?

Sezeryan doğum sonrası yara iyileşmesi ve bebek bakımı zorlukları olmakta. Ortalama 7-14 günlük sezeryan iyileşme sürecini takiben lohusa kadın doğum dönemi devam edecektir. Bebek ve anne bakımı için evde ve hastanede yardımcı desteği önemlidir.

Bilinçli yardımcılar sezeryan doğum sonrası döneminde yara iyileşmesini ve bebek bakımında anneye yardımcı olacaktır. Sezeryan dikişlerin pansumanı her gün günde en az 1 kez yapılmalıdır. Yara bakımı ve kişisel temizlik önemlidir. Sezeryan doğum , normal doğuma göre daha fazla bakın ve hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

Psikolojik ve isteye bağlı sezaryen nedenleri?

Yalnızca annenin isteği üzerine sezaryen son zamanlarda obstetrik tartışmalarda çok güncel istek olduğu ortaya çıktı. Rasyonel kararlara varmak için çeşitli tıp disiplinlerinin bilimsel sonuçları dikkate alınmalıdır.

Pediatri ve psikososyal tıpta bu tür seçmeli sezaryenin yararları için bilimsel bir kanıt yoktur. Kadın doğum uzmanlarının görüşü, hem fayda hem de dezavantajları gösterir, daha sonra ki doğumu veya doğumları zorlaştırır ağırlaştırır. Bu veriler ışığında, başka bir endikasyon olmaksızın elektif sezaryen, ancak annelerin isteği kabul edilebilir bir rutin prosedür olarak gösterilmemektedir.

Gerçek sezeryan doğum gerektiğini gösteren bulgular aranmalıdır. Doğum öncesi gebelik sürecinin iyi takibi ve normal doğuma hazırlama ve bilinçlendirme elektif sezeryan isteğe bağlı sezeryan oranını düşürecektir.

Acil sezeryan doğum ve anestezi seçenekleri nelerdir?

Acil sezaryen doğum, yalnızca akut fetal distres için değil, aynı zamanda bazı maternal annenin gebenin hayati acil durumlar için de gereklidir. Maternal (mendelson sendromu-gebelik, bilinç kaybı (alkol ve/veya uyuşturucu madde, kafa travmaları, genel vücut travmaları).

Akciğerlerde intra-alevoler kanama ve ödem -zor entübasyon) ve fetal (neonatal depresyon) risklerine rağmen, genel anestezi klasik olarak kullanılmıştır. Acil sezaryen için bölgesel anestezi teknikleri lehine argümanlar ve spinal ve epidural anestezinin ilgili avantajları geliştirilmiştir.

Zaten işleyen epidural kateter hızla sezaryen için anestezi için emek analjezi dönüştürmek için kullanılabilir. Bu durum muhtemelen yönetmek için basit ama sezaryen için riskli gebelik, erken doğum tanınan, şüpheli zor hava yolu ile özellikle gebelik olduğunu gerektirir. Yamalı veya tek taraflı analjezi durumunda, sezaryen için yetersiz bir epidural anesteziyi çözmek için acil genel anestezi ihtiyacını önlemek için kateterin yeniden yerleştirilmesi özellikle önemlidir.

Spinal anestezi, etki hızı için tercih edilen tekniktir, ancak hemodinamik riskleri, maternal hemodinamiğin önceden dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Bazı durumlarda genel anestezi her zaman vazgeçilmez olacaktır, bu nedenle her anestezist bazı komplikasyonlarının, özellikle entübasyon zorluklarının yönetiminde yeterli deneyim ve beceriye sahip olmalıdır.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119