Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

HPV Aşısı İzmir

2 HPV tipi barındıran aşıya 2 li HPV aşısı, 4 tip HPV virüs tipi bulunduran aşıya 4 lü aşı, 9 tip HPV dna tipi bulunduran aşı ya da 9 varyasyonlu HPV aşısı denir.

HPV Aşısı İzmir

HPV aşısı nedir?

Genital siğiller yani condyloma acuminatum olarakta bilinmekte olup papillom şeklinde küçük karnıbahahar tarzındaki viral kökenli son derece bulaşıcı et benleri olup genital bölgede çıkmasıdır. HPV aşısı bu et benlerinin çıkmasına engel olması yanı sıra aynı zamanda genital siğillerin tekrarında da oldukça etkili tedavilerden biridir. Immün sistemin güçlendirmek ve HPV siğil tedavisinde de önemlidir.

HPV aşısı kimlere yapılır?

HPV genital siğil (human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonu) 10 yaşını doldurmuş başka bir sağlık ve allerjik sorununopmayan erkeklere veya bayanlara yapıla bilir. Yapılan çalışmalar 10-49 yaş arası HPV siğil aşısı yapılması koruyuculuk olarak önerilir. Human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonu aşısı üç doz olarak yapılmaktadır. İlk doz sonrası, 2 ay HPV, 6 ay HPV aşısı koldan yapılmalı sonra 5 yıl arayla HPV antikor bakılarak rapel yani hatırlatma hpv yapılmalıdır.

HPV aşısı hangi siğilden korur?

H. Papilloma virüs yani (HPV) karşı geliştirilen aşılar yaklaşık 150 yakın HPV virüsü varlığına karşı yalnızca 4 tip human papilloma virüs (hpv) karşı bire bir etkilidir. Özellikle HPV 6, HPV 11, HPV 16, HPV 18 tiplerine karşı geliştirilen cansız virüs protein ile genital siğillerr karşı son derece etkili bir aşıdır.

HPV aşısı erkeklere yapılır mı?

HPV insan papilloma virüsü aşısı erkeklere de yapılması koruyuculuk açısından tavsiye edilmektedir. Erkek genital bölgede siğiller, genelde penis başında, idrar deliğinin etrafında siğil, glans penis siğil, penis derisinde siğiller, mons pubis etek bölgesinde siğil, skrotal (scrotal siğil) erkek hayalarında siğil (yumurtada siğil - taşak bölgesi siğilleri) makat bölgesinde siğiller, anal siğiller olarak görülebilir. Tedavisi acilen yapılmalıdır, HPV yayılmaya meyillidir.

HPV Nedir?

HPV aşısı yüksek riskli HPV’den korur mu? 

Genital siğil yapan insan papilloma virüsü yani HPV bin bacı tipleri yüksek risk grubuna girmektedir.

Genital rahim ağzı kanseri servix kanseri, penis kanseri, vulva kanserinde yapılan araştırmalar bazı HPV tiplerinin daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

En sık kansere sebep olan insan papilloma virüsü HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ve 68 dir. Bunların sağlıklı hücrelerin kansere dönüşüne neden olduğu tespit edilmiştir. Yüksek riskli HPV tespiti ve takibi çok önemlidir.

HPV aşısı rahim ağzı kanserinden korur mu?

Genital siğil ‘e bağlı oluşabilecek rahim ağzı yaralarından ve serviks kanseri öncül bulguları CIN1, CIN2, CIN3 lezyonlarından korumada oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. Rahim ağzı yarası ve rahim ağzı prekanseröz hücresel değişikliğikleri olan ascus tanısı önemlidir.

Rahim ağzı kanseri rahim ağzından kaynaklanan bir kanserdir. Bu, vücudun diğer bölgelerine istila etme veya yayılma yeteneğine sahip hücrelerin anormal büyümesinden kaynaklanır. Erken, tipik olarak hiçbir belirti görülmez. Daha sonraki semptomlar anormal vajinal kanama, pelvik ağrı veya cinsel ilişki sırasında ağrı içerebilir.

HPV aşısı tipleri nelerdir? 

Genital siğil aşıları 3 tip aşı mevcuttur. 2 HPV tipi barındıran aşıya 2 li HPV aşısı, 4 tip HPV virüs tipi bulunduran aşıya 4 lü aşı, 9 tip HPV dna tipi bulunduran aşı ya da 9 varyasyonlu HPV aşısı denilmektedir. HPV aşıları etkinliği ve kullanımı hakkında genital siğil tedavisi hakkında detaylı bilği isteyiniz.

HPV aşısı olmadan önce yapılması gerekenler? 

Genital siğil aşısı diğer aşılar gibi birinci birinci görevi koruyucu hekimlik genital siğillerden koruma bulaşmasını engellemek olmaktadır. Ancak geri tane si ile var olan hastalarda tedavi sürecinde vücut direncini arttırma da ve bağışıklığı güçlendirerek tedavi de yardımcı olduğu gözlenmiştir.

HPV aşısı genital siğillerden korur mu? 

Rahim ağzı kanseri yapan HPV tiplerine karşı ikili rahim ağzı aşısı ve dörtlü rahim ağzı aşısı koruyuculuk anlamında oldukça etkilidir ancak yalnızca HPV bağlı rahim ağzı kanseri olmamaktadır. Rahim ağzı kanseri yapan risk faktörlerinden yalnızca biri olan HPV karşı koruyuculuk mevcuttur. 

HPV aşılarını devlet ve özel sağlık siğortaları karşılıyor mu?

Maalesef ülkemizde genital siğil aşısı sağlık bakanlığı tarafından karşılamamaktadır özel sigortalar ve resmi kurumlar aşı bedelini karşılamamakta isteye bağlı olarak genital siğil aşısı HPV aşısı İzmir kliniğimizde olunabilmektedir. Aşı olmak ve HPV aşıları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119