Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

İlk Gece Kanaması

İlk gece kanaması olarak ta bilinen bekaret kanaması, aslında ilk ilişki de bozulan kızlık zarı kanamasıdır. Ortalama 10 cc kadar bi kanama olabilir.

İlk Gece Kanaması

İlk gece kanaması nedir?

İlk cinsel birliktelik halk arasında ilk gece olarak tanımlanmakta olduğu için bekaret ve namus temsili olarak toplumsal değer yargılar ve sosyoloji kültürel düşünce yapısı gereği ilk bekaret kanamasına ilk gece kanaması denilmektedir. Sanki ilk ilişki gece olmak zorundaymış gibi.

Kızlık zarı nedir?

İlk gece kanaması olarak ta bilinen bekaret kanaması aslında ilk ilişki de bozulan kızlık zarı kanamasıdır.

Bekaret zarı hymen olarakta bilinen kızlık zarı yırtılmasıyla gelen kanama miktarı kızlık zarının yapısına, kızlık zarının damarlanma tipine ve vajinal darlık, vajinal esneklik durumuna göre az kızlık kanaması veya çok kızlık zarı kanaması veya kanamayan esnek kızlık zarı olmaktadır. Bu durumda neden ilk gece kanama olmadı sorusu ortaya çıkmakta ve maalesef sosyal sorunlara neden olabilmektedir.

İlk gece kanaması nasıl olur?

Kızlık zarının yırtılması durumunda ortalama 10 cc kadar bi kanama olabilir. Ancak esnek kızlık zarında hiç kanama olmaz veya damarlı kızlık zarında hastanelik, acil servise başvuracak kadar çok da kanama fazlalığına yol açan vajinal yırtıklara neden olabilir. Bunu engellemek ve kötü süprizlerden kaçınmak için ilk ilişki öncesi jinekolojik muayene, kızlık zarı muayenesi önerilir. Hymen muayene olarak bilinir.

İlk gece kanaması ağrılı mı?

İlk birliktelik son derece nazik ve kibar olmalıdır. Vajina içine ilk defa bir cisim yani penis gireceği için vajinanın içine alacağı penise yavaş yavaş alıştırarak, acele etmeden, sakin ve paniklemeden kibar bi şekilde ilk ilişki olursa ağrı olmaz. İlk ilişki öncesi mutlaka öncesinde jinekolojik muayene ile bilğilendirme yapmakta fayda var.

Kızlık zarı ne kadar kanar?

İlk gece kanaması veya ilk birliktelik kanamasında kızlık zarı kanaması ortalama 10 cc kadar kanar ve ağrısı fazla olmaz. Ancak kalın kızlık zarlarında ve bol kanlanmalı, kanlanması fazla olan kızlık zarlarında ilk ilişki sırasında fazla miktarda kanama gelebilir ve panikleyen çiftler olabilir. İlk ilişki öncesi kızlık zarınızın ve vajina tipinizin jinekolojik müsaitmiş durumunun tespiti sizi ve partnerinizi beklenmedik kötü süprizlerden koruyacaktır.

Kanama ne kadar sürer?

İlk cinsel birliktelikte ortalama ilişki anında başlayan kanama 20-25 dakika sürer ve daha sonraki saatlerde kanlı pembeli sulu akıntı şeklinde devam eder. Ancak büyük bir yırtılma olmuşsa durmak bilmeyen parçalı pıhtılı bol miktarda kanama gelir ki bu son derece önemli ve dikkatli olunması gereken bi durumdur. İlk ilişkiden hemen donar fazla gelen ve durmayan kanamalar olursa hiç zaman kaybetmeden jinekolojik hastalıklar bölümüne veya acil hastaneye gitmenizi önermekteyiz.

Jinekolog doktorlar ve aciller sizin için var lütfen geç kalmayın. İlk gece kanaması hakkında detaylı bilgi ve kızlık zarınızın durumu hakkında özel sorularınız varsa özel kliniğimizi arayıp Op. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu ‘dan bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz. Özel doktor kliniği olduğumuz için kişisel verileriniz e-devlet veya e-nabız gibi hiç bir yerde karşınıza çıkmaz, bilgileriniz tamamen özel ve gizlidir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119