Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0530 388 3863Online Randevu

Kürtaj İzmir

Kürtaj İzmir genel anlamda problemli yada istenmeyen bir gebeliğin alınması işlemidir. Kürtaj genel anestezi yada lokal anestezi altında yapılır.

Kürtaj İzmir

Kürtaj Nedir?

Kürtaj (küretaj) genel anlamda rahim içinde oluşan istenmeyen bir gebeliğin tahliyesi yani alınması (sonlanması) anlamına gelir. Gebelikler son adetin (regl döneminin) ilk başladığı gün itibariyle hesaplanır. Eğer ilişki tarihine göre hesaplanırsa sonuç yanıltıcı olur.

Kürtaj Yasal Haftası

İstenmeyen gebelikleri önleyebilmek için öncelikle aile planlaması yöntemleri uygulanmalıdır. Buna rağmen bir gebelik meydana gelmişse son çare olarak kürtaj İzmir kliniğine başvurulur. Ülkemizde kürtaj her 18 yaşını dolduran bekar bayan hür ve özgür hakkıyla yasal sınırlar (10 hafta) içerisinde gebeliğini sonlandırabilir. Evli bayanlar ise eşlerinin rızası ile yasal sınırlar (10 hafta) içerisinde gebeliğini sonlandırabilirler.

Düşük Yapanlarda Kürtaj

Kürtaj sadece gebeliği sonlandırmak için değil düşük yapan bir kişinin eğer rahim içinde, gebeliğe bağlı bir meteryal tam atılmadıysa bunlarıda temizlemek için yapılır.

Kürtaj tahliye ismi ile anılmaktadır. Kürtaj yasal sınırlaması geçmiş fakat gebeliğin devam etmesi anne açısından hayati bir risk, tehlike oluşturuyorsa yani annede kronik kalıtsal bir hastalık var ise ve bununla birlikte gebeliğe zarar vericek ilaçlar kullanmak zorunda ise annenin hayatı düşünülerek gebeliğin haftasına bakılmaksızın kürtaj olunabilir.

Kürtaj Heyet Raporu

Bunun için resmi bir hastanede sağlık kurulu tarafından bir rapor düzenlenir. Heyet raporu ile ancak 10 haftanın üzereindeki gebelikler sonlandırılabilinir. Rahim içinde bebekle bağdaşmayan ve doğduktan sonra oluşabilecek sağlık problemleri ultrasyon ve tarama testleriyle tespit edilirse bebeğin hayatı düşünülerek gebelik sonlandırılabilir. Hastane ortamında ve uzman doktor kontrolünde olunmalıdır.

Kürtaj Öncesi

Kürtaj öncesi ultrasyon eşliğinde gebelik tespit edilir iç gebelik yada dış gebelik olup olmadığı bakılır. Gebelik yerleşimi uygunsa ultrasyonda tespit edildiği takdirde aynı gün içerisinde kürtaj işlemi yapılabilir. İşlem öncesi hastanın geçmiş hikaye dinlenir daha önce gebelik geçirip geçirmediği herhangi bir ilaca alerjisi olup olmadığı sorularak hasta işlemle ilgili bilgilendirilir. Kürtaj öncesi hastanın en az 4 saat aç kalması gerekmektedir. Eğer hasta bekar ise kendi rızası ile işlem yaptırabilir. Evli ise mutlaka eşininde rızası ve imzası gerekmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj cerrahi bir işlemdir tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında herhangi bir riski yok denecek kadar azdır.

  • Kürtaj öncesi yapılan ultrasyonlu muayenede gebeliğin haftası ve rahim içindeki yeri tespit edilir.
  • Hastaya durumla ilgili bilgi verilir ve psikolojik olarak rahatlaması sağlanır.
  • Steril ortamda genel yada lokal anestezi uygulanarak yapılır.
  • İsteğe bağlı tıbbi-tahliye kürtaj veya küretaj işlemi sırasında vakum kürtaj-vakum aspiratör ve kişiye özel hijenik tek kullanımlık kürtaj kanülleri kullanılır.

Kürtaj İzmir

Kürtaj İzmir genel anlamda problemli yada istenmeyen bir gebeliğin alınması işlemidir. Kürtaj işlemi başlamadan önce hastadan ön bilgi alınır, ultrasyonlu muayenesi yapılır ve gebelik tespit edilir uygunsa muayne sonrası aynı gün içinde gebelik sonlandırılabilinir.

Kürtaj genel anestezi yada lokal anestezi altında yapılır. Hastanın damar yolu açılır ve kısa bir süre uyutularak hiç bir ağrı duymadan yapılır. Gebelik son adet tarihine göre hesaplanır. Eğer ultrasyon (usg) de gebelik görünmüyorsa ve adet gecikmesi varsa o zaman kan tahlili (bhcg) yani kanda gebelik testi yapılır ve sonucuna göre hastaya gebelik ile ilgili bilgi verilir.

Hasta eğer evliyse eşiyle birlikte bu işlemi gerçekleştirebilir. İşlem başlamadan önce hasta jinekolojik masaya alınır ve hazırlanır genel anestezi altında işlem başlanır. İstenmeyen gebelik vakum kürtaj ile rahim duvarlarına zarar vermeden yapılır ve sonlandırılır.

Kürtaj Fiyatları İzmir

Kürtaj fiyatları İzmir kliniğimizda gebelik haftası, gebelik yerleşim durumu ve anatomik risk durumu, kürtaj da uygulanacak anestezi durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Kürtaj fiyatları ayrıca doktorun tecrübesi, klinikten kliniğe değişmektedir. Kürtaj fiyatları İzmir hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Vakum Kürtaj ve Küretaj Farkı

Vakum kürtaj tekniği çıkmadan önce rahim içinde yerleşen bir gebeliğin sonlandırmak, kürtaj işlemi sırasında küretaj isminden de anlaşılacağı gibi küret denilen küçük içi boş ince uzun kaşık benzeri kaşık gibi aletler kürtaj işleminde rahim içini kazım ile yapılırdı.

Küretle kazıma sırasında rahim de zarar görme, yırtılma veya delinme genitali komplike yaralanmalar komplikasyonlar olabilmekteydi. Artık genelde küret ile kürtaj yapılmamaktadır. Tıptaki ilerleme ve gelişmeler ile vakum ile havayı aspire eden, vakum kuvvetiyle çekim yapan bir pipet benzeri bir aletle rahim içinde yerleşen gebelik ürünü riski minimale indirerek rahime zarar vermemektedir. Vakum kürtaj işlemi sırasında hasta hafif bir sedasyon uyku hali olduğu için hiç bir ağrı ve acı da duymaz.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası hasta dinlenme odasına alınır ve kanama takip yapılır. Kürtaj sonrası nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda hastaya bilgi verilir. Eğer hastanın kanması yoksa hastanın durumu stabilse doktorun tarafından düzenlenen reçete verilir ve hasta gönderilir. 1 hafta sonra kontrole çağrılır. Hasta kürtajdan sonra günlük hayatına aktif olarak dönebilir.

Küretaj sonrası çok ağrı olmaz 1-2 saat içinde hasta günlük yaşantısına dönebilir. Hasta işlem sonrası istediği zaman tekrar gebe kalabilir. Çünkü vakum aspiratör ile yapılan vakum kürtaj rahim içine herhangi bir zarar vermemektedir.

Kürtaj Riskleri

Kürtaj cerrahi bir operasyondur ve tabiki her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtaj riskleri de olabilir. Fakat bu riskler yasal süre olan 10 haftaya kadar yapılan kürtajlarda çok düşüktür. 10 haftaya kadar yapılan kürtaj işleminin sonrasında hafif kanamalar olabilir işlem sonrası doktorun tavsiye ettiği ilaçların dışına çıkılmamalı 20 gün süresince deniz, havuz girilmemeli hijyene önem gösterilmelidir.

Kürtaj Anlaşılır mı?

Kişinin kürtaj olduğu herhangi bir testte yada herhangi bir doktor kontrolünde çıkmaz kürtaj işlemi tamamen gizli ve özeldir ve hasta bu konuda rahat olabilir. Kişisel bilği güvenliği açısından hastanın veeceği bilgiler doğru kabul edilir ve kimlik doğrulama gibi bir hükümlüler yoktur.

Kürtaj Sık Sorulanlar

İlk gebelikte kürtaj olurmu?

Plansız ve korunmasız ilişki sonrası olan gebelikler kürtaj olabilir.

Gebelik haftası ile kürtaj riski artarmı?

Gebelik sonlandırmak için ideal yasal süre 4-8 hafta arasıdır. Bu süreyi aşıldığında risk artar.

Kürtaj sonrası kanama ne kadar olur?

Kürtaj sonrası adet kanaması kadar kanama olabilir.

Kürtaj sonunda neye dikkat edelim?

Kürtaj dan sonra doktorunuz tarafından size verilecek ilaçlara ve hijyen kurallarına uymanız gerekiyor.

Kürtaj sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman olmalı?

Kürtaj sonrası ilk hafta cinsellikten kaçınmak gereklidir.

Kürtaj sonrası adet düzensizliği yaşıyorum normal mi?

Adet düzensizliği yaklaşık bir kaç ay olabilir. Bundan dolayı doktorunuzdan adet düzensizliği için destek isteyiniz.

Kürtaj ağrılı mıdır?

Kürtaj İzmir sırasında kesinlikle ağrı ve acı duyulmamaktadır.

Kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi gerekir mi?

Rh uygunsuzluğu durumu söz konusu olduğunda anti-D iğnesi yapılması önerilir.

Kürtaj gizlimi tutulacak?

Evet. Tamamen özel ve gizlidir.

Kürtaj Hakkkında Yanlış Bilinenler

İlk gebelikler kürtaj olmaz!

Yanlış: Plansız ve korunmasız ilişki sonrası olan gebelikler kürtaj olabilir.

İlk gebelikler kürtaj olursa tekrar gebelik olmaz.

Yanlış: Hijenik ortamda ve usulüne uygun tıbbi kurallara uyuduktan sonra gebelik ve doğurganlık zarar görmez.

Kürtaj sonrası kanma olmaz.

Yanlış: Vakum ağrısız kürtaj sonrası adet yani regly kanaması kadar kanama ve ağrısı olabilir.

Kürtaj sonrası rahim genişler açılır.

Yanlış: Kürtaj sonrası rahim değil ama vajina genişlemesi azda olsa olabilir. Kullanılan kürtaj aletlerine bağlı olarak.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 463 23630530 388 3863