Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Kızlık Zarı Dikimi Öncesi Ne Yapmalı?

Kızlık Zarı Dikimi Öncesi Ne Yapmalı?

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi, eskiden olduğu kadar sosyal kültürel zorunluluk olmasa bile, malesef ki hala arayışta olan gençler mevcut. Ne yazık ki kızlık zar dikimi, çaresizliğin getirmiş olduğu bir çözüm yolu olmakta. Evlilik öncesi sosyal, psikolojik ve kültürel-ailesel, yöresel baskılar - tabular nedeniyle ilk ilişkide mutlaka bayanın vajinasından 2-3 damla kızlık zarı bozulma kanaması gelmesi gerekiyor ki namuslu kız, aile kızı, güvenilir kız, eline erkek eli değmemiş kız gibi tanımlamalar alsın.

Oysa ki kızlık zarı bozulması veya kızlık zarından ilişki ile kan gelmesinin bunlarla hiç bir ilişkisi yoktur. Kızlık zarı vajina giriş kısmında bulunan küçük bir mukozal vajina katlantısıdır.

Kızlık zarı sağlam olsa bile bazen kanamaz, esnek kızlık zarı tabiri bir tıbbi litaretür olup kanamayan esnek kızlık zarı olarak bilinir. Kızlık zarının sağlamlığı ve esnekliği kanmamama nedeni ancak kadın hastalıkları uzmanı veya adliyeden alınacak adli tıp kurumu raporu ile belirlenmektedir. Her kızlık zarı kanamaz.

Kızlık Zarı Dikimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı dikiminin başarıya ulaşması için, kızlık zar dikimi öncesi yapılması gerekenler son derece önemlidir. Başlıca dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

1- Kızlık zarı dikimi öncesi, zarı dikilecek olan hastanın jinekolojik hastalıkları olup olmadığına bakılmalı, vajinal enfeksiyonu olmadığından emin olunmalıdır. Vajinal akıntısı varsa vajinal kültür alınmalı, koyu renkli sarı yeşil akıntılar vajinal enfeksiyonu göstergesi olup bunun tedavisi yapılmalıdır. Vajinal enfeksiyonu olan hastaya kızlık zarı dikimi yapmamak gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon hastanın sağlığı yönünden oldukça önemli olduğu gibi kızlık zarı dikişlerini de eritmekte, kızlık zarı dikişlerinde iltihaplanmasına yol açma gibi kızlık zarı dikiminde başarısızlığa, kızlık zarının tutmamaya neden olur. Kızlık zarı dikimi öncesi enfeksiyon tedavisi yapılmalıdır.

2- Kızlık zarı dikimi sırasında, kişinin adetli (regly) olmaması gerekiyor. Adet kanamasının fazla olması, vajinal enfeksiyonlara davetiye çıkaracağı gibi, vajina iç kısmının ve kızlık zarı dikim bölgesinin iyi görünmeyeceği için dikişlerin iyi atılamamasına, kızlık zarı dikiminin başarı oranını düşürüyor. O nedenle kızlık zarı dikimden önce adet kanamasının olup bitmesi, adet regly kanaması olmadığı temiz bir dönemde kızlık zarı dikimi operasyonu yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Ne Yapmalı?

Kızlık zarı dikimi sonrası yapılması gerekenler de oldukça önemlidir. Özellikle kanama kontrolü yapılmalı, kızlık zarı dikimi sonrası 3-7 gün az miktarda adet kanamasını geçmeyecek kadar ve daha az kanama gelmesi kızlık zarı dikimde olabilir. Ancak çok fazla kanama kızlık zarı dikimi sonrası bişeylerin ters gittiği anlamına gelir.

Kızlık zarı dikimi sonrası fazla kanama, dikişlerin açıldığı veya patladığı anlamına gelir ki bu önemli bir durumdur. Kızlık zarı dikimi sonrası fazla kanamanız olması durumda hemen doktorunuzu arayınız şayet doktorunuza ulaşamıyorsanız size en yakın sağlık kuruluşuna veya acile gitmelisiniz. Kızlık zarı dikimi sonrası fazla kanamalar bir komplikasyon olup erken dönemde Tedavisi yapılmalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası özellikle 10-15 gün yapılmaması gereken bazı fiziksel haraketleri doktorunuz size ayrıntılı olarak anlatacaktır.

Kızlık zarı dikimi mutlaka uzman operatör doktor tarafından yapılmalıdır. Bazen üzülerek karşılaştığımız olaylarda hastayı doktorun yanımda çalışan sağlık personeli veya doktora benzeyen birinin operasyonu yaptığını duyunca bir hekim olarak hem üzülüyor, hemde hasta sağlığını tehlikeye atan bu kişilere kızıyorum.

Kızlık zarı dikimi son derece önemli ve hassas bir operasyon olup kanama ve enfeksiyon gibi riskleri barındırmaktadır. Kızlık zarı dikimi yapacak doktoru iyice araştırmak gerekiyor.

Google reklamlarından veya yalan yanlış sahte yorumlar yerine kendiniz daha detaylı araştırıp ön görüşme yapmak gerekiyor. Ayrıca sizinle görüşen kişinin doktor olduğundan ve size operasyon yapan kişinin de aynı kişi olduğundan emin olun. Malesef ki doktor görüşme yapıp sonra sekreteri veya yanında çalıştırdığı sağlık personelin cerrahi işlemi yaptığını defalarca hastaların kontrol amaçlı bize gelmesinden duyduk.

Kızlık zarı dikimi sağlık için gerekli bir operasyon değildir. Kızlık zarı dikimi yalnızca sosyal, psikolojik, kültürel ve kişisel nedenlere bağlı bir cerrahi işlemdir. Böylesi bir opasyona gereksinimi tamamen kişisel istek ve arzulara bağlıdır. Genital estetik bölümümüzde kalıcı kızlık zarı dikimi, iç dudak düzeltme (labioplasti) ile birlikte yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi süre olarak kişiye göre değişmektedir. Genelde 15-20 dakika sürmektedir. Vajinada ki yırtık ve kızlık zarının kaç yerden bozulması oldukça önemlidir. Bozulan kızlık zarı, tamiri sırasında yeniden iyileşmesi için o bozulan kısmın tekrar tamiri ve yırtılan kızlık zarı dokularının tekrar kanlanmasını sağlanması için dokunun canlı kısımlarının bir araya getirilmesi gerekmektedir.

Yırtılan dokular bozulmuş veya zarar görmüş kızlık zarı bölümleri tekrar bir araya getirilip canlı ve kanlı sağlam kızlık zarı ile birleşme işlemi sonrası kanama gelebilir, aksi durumda kızlık zarı dikimi başarısız olur. O nedenle kızlık zarı dikimi son derece önemli ve tecrübe gerektiren bir operasyon olmaktadır. Toplumumuzda kızlık zarı kanaması önemini sürdürmektedir.

Kızlık Dikim Fiyat

Kızlık zarı dikimi fiyatı, cerrahi bölgenin yırtık büyüklüğü, vajinadaki açılma ve genişlemeye göre değişmektedir. Kızlık zarı dikimi fiyatı, anestezi şekline bağlı olarak değişmektedir. Fiyat ortalama 5000-10.000 TL arasında olup kişisel farklılar gösterebilir. Hastanede yapılacak kızlık zarı dikimi ücretine ilave olarak hastaneye bedeli eklenir. Başta kızlık zarı dikimi olmak üzere tüm cerrahi işlemlerde kişisel bilgiler özel ve gizlilik içinde yapılır.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119