Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Normal Doğum Sonrası Vajina Daraltma

Vajinal doğum, halk arasında doğal doğum, lotus doğum ve normal doğum sırasında vajinal dokuların genişlemesi ve yırtılması sonrasında vajinal genişlik olabilmekte.

Normal Doğum Sonrası Vajina Daraltma

Normal Doğum Sonrası Vajinal Deformasyon

Vajinal doğum sırasında vajinal mukoza, vajina epitel yapısı ve vajina bağ dokusu bebeğin geçişine, doğum kanalının açılmasıyla birlikte deformasyona uğramakta yüzeysel ve derin yırtıklar vajina duvarında olabilmektedir.

Bazen normal doğum sırasında bebeğin rahat doğum kanalından çıkabilmesi için vajinaya ve vulvaya epizyotomi denilen cerrahi makasla vajina girişindeki cilt, vajinal cilt altı hatta vajinal kaslar da kesme işlemi yapılmak durumunda kalına bilinir.

Vajinal doğum da epizyotomi sonrası iyileşme ve onarım doğum sonrasında çok dikkatli ve özenli yapılmalıdır.

Vajinal doğumu takiben vajinal duvar kasları ve vajinal mukoza anatomisini iyi bilen ve vajinal dokulara saygılı bir hekim tarafından veya doğumu yaptıran ebe tarafından onarılmalıdır.

Anatomiye uygun olmayan Vajina tamiri, ilerki dönemlerde vajinal genişlik, vajinal kasların çalışmamasına bağlı penisi kavrayamama, sürekli sulu, yaş Vajina ve cinsel disparoni ağrılı cinsellik-cinsel soğukluk gibi telafisi zor sorunlara yol açabilir. Vajinal doğum sonrası vajina tamiri önemlidir.


Normal Doğum Sonrası Vajina Genişler mi?

Vajinal doğum, halk arasında doğal doğum, lotus doğum ve normal doğum sırasında vajinal dokuların genişlemesi ve yırtılması sonrasında vajinal genişlik olabilmekte.

Doğum sırasında kullanılan Vajina içine sokulan vakum cihazı veya vajina içinde forseps uygulama gibi cerrahi müdehale gerektiren müdahaleli normal doğumlara bağlı vajinal genişleme, vajinal dokulardaki sarkma-vajinal kaslarda zayıflık söz konusu olabilir.

Tedavi mümkün olan vajinal daratma, vajinal sıkılaştırma için vajinal dokuların lazerle veya vajinal kasların cerrahi ile düzeltilmesi gerekiyor.

Normal Doğum Sonrası Vajina Eski Haline Döner mi?

Özellikle normal doğum sonrası vajina dokuları eski haline gelmesi için vajinal doğumun mümkün olduğunca az travmatik ve vajinal duvarın, vajinal kasların az zarar görmesi gerekiyor.

Vajinal normal doğum sırasında açılan epizyotomi veya epizyo hattının güzel iyileşmedi için epizyo vajina duvarın iyi tamiri gerekiyor.

Epizyolu doğumlarda özellikle doğumdan sonraki 6 hafta vajinal dikişlerin çok iyi bakılması, vajinanın enfeksiyon olmaması, kabızlık olmaması ve vajinal dokuların iyi iyileşmesine özen gösterilmeli, aksi durumda normal doğum sonrası vajinal dikişlerin patlaması, epizyotomi hattının açılması epizyo patlaması gibi istenmeyen komplikasyonlar olabilir.

Normal Doğum Sonrası Vajina Nasıl Daralır?

Vajina daraltma için kullanılan cerrahi operasyonlar olduğu gibi lazerle de vajina sıkılaşma ve daratma işlemleri vajina sıkılaştırma seansları olabilir.

Özellikle vajinal normal doğum sonrası 7. hafta sonrası yapılan kontrollerde vajinal kanalın doğum öncesi döneme göre darlığı ve vajina sıkıldığı kontrol edilmelidir. Vajinal doğum sonrası vajinal genişlik cinsel solukluk ve eşler arasında vajinan genişlemiş, doğum öncesi gibi değilsin gibi istenmeyen cinsel sorunlara neden olabilmektedir.

Normal Doğum Sonrası Vajina Daraltma Ameliyatı

Neo vajina, vajinoplasty, yüksek posterior vajina operasyon kapsamında yapılan cerrahi vajina daratma operasyonu gibi monopeto cerrahi lazerle vajinal daratma, vajinal sıkılaşma gibi işlemlerde yapılabilir.

Vajina daratma da ki amaç vajinal doğum, normal doğum ve doğal doğum sonrası vajinanın doğum öncesi gibi sıkı ve vajinal darlık olmalıdır.

Evli çiftlerin doğum sonrası cinsel sorunların başında vajinanın genişlemesi ve bol-gevşek penisi kavramayan boşluğa girip çıkma hissi gibi nedenlere bağlı eşin şikayeti kadını üzmektedir.

Çözüm normal doğum sonrası vajinanın güzel ve anatomiye uygun sıkı tamiri ve epizyonun uygun bakımı gerekiyor. Vajinal genişleme ve vajinal bolluk tedavisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119