Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Genital Dudak Estetiği

Cinsel hayatı ve özgüveni etkileyen genital bölge estetiği birçok operasyon ile yapılabilmektedir. En çok tercih edilen genital dudak estetiğidir.

Genital Dudak Estetiği

Genital Dudak Estetiği İzmir

Kadın dış genital organı beş bölümden oluşur. Labium majör (dış dudak),labium minör (iç dudak),idrar deliği ve vajina girişinden oluşan dış genital bölge doğuştan veya sonradan oluşan komplikasyonlar sonucunda hasar görüp şekil değişikliğine maruz kalabilir.

Bu şekil değişimleri kimi durumlarda sağlığı tehdit ederken büyük bir çoğunlukla da psikolojik olarak kişileri etkilemektedir. Kişinin cinsel hayatını ve özgüvenini etkileyen genital bölge estetiği için birçok operasyon yapılabilmektedir. En çok tercih edilen işlemlerden biri de genital dudak estetiğidir.

Genital Dudak Estetiği Çeşitleri

  1. Genital dudak estetiğini dış dudak estetiği (vulvoplasti) ve
  2. İç dudak estetiği (labioplasti) olarak iki başlıkta inceleyebiliriz.

1- Dış Dudak Estetiği (Vulvoplasti) Nedir?

Genital bölgedeki dış dudaklar, kimi kadınlarda normalden büyük, sarkık veya şekilsiz olabilir. Bu durum yapısal olarak doğuştan olabileceği gibi, zor gebelik ve doğum süreçlerinden sonra da meydana gelebilir.

Dış dudaklarda yer alan şekil bozuklukları çoğunlukla hiçbir sağlık sorununa yol açmaz. Fakat psikolojik olarak kişiyi etkileyerek, yaşam kalitesini düşürür. Bu tarz durumlarda dış dudak estetiği diğer adıyla vulvoplasti uygulanır. Vulvoplasti de, dış dudak büyütme ve dış dudak küçültme olarak iki farklı soruna çözüm olarak uygulanır.

Dış Dudak Küçültme Estetiği

Kişinin dış dudakları fazla büyükse ve sarkma gibi problemler yaşıyorsa bu işlemle birlikte daha estetik bir görünüme kavuşabilir. Ekseriyetle lokal anestezi altında yapılan işlemde, dudaklardaki fazla veya sarkan doku çıkarılarak işlem tamamlanır. Vücutta eriyen dikişler kullanılan işlemde, ameliyat sonrasında düzenli bir pansuman ihtiyacı da olmaz.

Dış Dudak Büyütme Estetiği

Doğuştan veya yaşa bağlı olarak kişilerde dış dudaklar olması gerekenden küçük olabilir. Dış dudakları büyütmek ve daha estetik göstermek için uygulanan işlemde, kişinin vücudundan alınan yağların işlemden geçirilerek dış dudaklara enjekte edilmesi sağlanır. Böylelikle vulvanın da görünümünü iyileştirerek, kişinin istediği görünüm elde edilir.

Dış Dudak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Vulvoplasti ameliyatları sonrasında iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Ameliyat sonrası genital bölgenin hijyenine dikkat etmek, ağır egzersizlerden uzak durmak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ekstrem durumlar haricinde ameliyat sonrasında pansumana gerek olmazken, ameliyat sonrasında bir ay boyunca cinsel ilişkiye girmemek de dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

2- İç Dudak Estetiği (Labioplasti) Nedir?

İç dudaklar doğuştan olabileceği gibi hormonal bozukluklar, zor gebelik ve zor doğum süreçleri gibi sebeplerle deforme olabilmektedir. Bu deformasyon sonucunda iç dudaklar dış dudakların dışına çıkacak kadar sarkabilmekte veya asimetrik bir görünümde olabilmektedir.

Bu durum vajinal enfeksiyonlara, cinsel ilişki sırasında sorun yaşamaya ve hijyen problemlerine yol açabilmektedir. Tüm bunların yanında iç dudakların görüntüsü, kişide psikolojik olarak yıpranmaya da sebep olabilmektedir. Kişinin yaşadığı bu sorunları ortadan kaldırmak için iç dudak küçültme estetiği (labioplasti) uygulanmaktadır.

İç Dudak Estetiği (Labioplasti) Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Labioplasti ameliyatı herkes için uygun bir seçenek olmayabilir. Hekimin yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda kişinin labioplastiye uygun olup olmadığı belirlenir.

Ameliyat, kişinin durumuna göre hekimin uygun göreceği anestezi tekniği ile yapılır. Anestezi ile birlikte, iç dudakta sarkma olan bölgelerin vücuttan çıkartılması ile işlem tamamlanır. Ortalama olarak kırk beş dakika ila bir saat süren operasyon sırasında, hangi anestezi tercih edilirse edilsin kişi hiçbir acı hissetmez.

Genel olarak büyük komplikasyonların görülmediği ameliyat sonrasında, kişiler gündelik yaşamlarına bir iki gün içerisinde dönebilirler. Fakat genital bölgenin iyileşmesi ve herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için ameliyat sonrası birkaç adıma dikkat edilmesi gerekir.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

Labioplasti sonrasında genital bölgede şişlik ve hassasiyet hissedilmesi normaldir. Bu şişlikleri gidermek için hekimin önerdiği soğuk uygulama gibi işlemleri tekrarlamak iyileşme sürecini hızlandırma konusunda yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrasında oluşabilecek ağrılar için de yine hekimin reçete ettiği ağrı kesicileri kullanmak, ağrıları azaltmada etkili olacaktır.

Labioplasti sonrasında genital bölge hijyenine ekstra özen göstermek, olası bir enfeksiyon riskinin de önüne geçmeyi sağlayacaktır. Genital bölge hijyenini sağlarken o bölgeyi fazla tahriş etmemek, ilk üç gün duş almamak, pansumanları düzenli bir şekilde yapmak da, hızlı iyileşmenin anahtarlarındandır.

İşlem sonrasında iç dudaklarda beklenen görüntüye kavuşmak hemen mümkün değildir. Ameliyat sonrası dokunun iyileşmesi, ödeminin atılması için zaman gerekmektedir. Yaklaşık iki ay gibi bir süre zarfından sonra, genital bölgedeki şekil değişikliği tam anlamıyla görülebilir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119