Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Normal Doğum İzmir

Normal doğum, doğumun müdahale edilmeden gerçekleştiği sürece denir. Normal doğum ile anne daha hızlı ve kolay iyileşir. Anneler 24 saat takip edilir.

Normal Doğum İzmir

Normal doğum nedir?

Gebelik testi bhcg pozitif olduktan sonra doğuma kadar geçer gebelik süreci 280 gün, 40 hafta dır. 37. Haftadan önce gerçekleşen doğumlara sezeryan veya normal doğum ‘a sebep ne olursa olsun erken doğum denilmektedir.

Erken doğum nedir?

Dünya çapında, tüm canlı doğumların yaklaşık %10-12 preterm yani erken doğum, olarak doğmuştur (37. gebelik haftasından önce doğan 14.9 milyon bebek) ve çoğu ülkede preterm doğum oranları güvenilir eğilim verileri ile artmaktadır. Preterm doğumun doğrudan komplikasyonları her yıl bir milyon ölüme neden olur ve preterm doğum tüm yenidoğan ölümlerinin %50'sinden fazlasında bir risk faktörüdür.

Erken doğum, hayatta kalanlarda bir dizi uzun vadeli komplikasyona neden olabilir. Olumsuz sonuçların sıklığı ve şiddeti, gebelik yaşının azalması ve bakım kalitesinin azalması ile artmaktadır.

Erken doğumun ekonomik maliyetleri, acil yenidoğan yoğun bakım, devam eden uzun vadeli karmaşık sağlık ihtiyaçları ve kaybedilen ekonomik verimlilik açısından büyüktür. Preterm doğum, genellikle spontan ve sağlayıcı tarafından başlatılan preterm doğumlara bölünmüş çeşitli nedenleri ve altta yatan faktörleri olan bir sendromdur. Ölü doğumlar da dahil olmak üzere tüm gebelik sonuçlarının tutarlı bir şekilde kaydedilmesi ve preterm tanımların standart olarak uygulanması, hem trendlerin anlaşılmasını hem de izlenmesini ilerletmek için tüm ortamlarda önemlidir.

Bağlam preterm doğumu önlemek ve dolayısıyla tüm dünyada preterm doğum oranlarını azaltmak için özel yenilikçi çözümlere acilen ihtiyaç vardır. Preterm doğum, erkenden doğum oranlarındaki eğilimleri ve program etkinliğini yeterince izlemek için güçlendirilmiş veri sistemleri gereklidir. Bu çabalar, yenidoğan sağkalımı artırmak ve çok erken doğanlar arasında sakatlığı azaltmak için gelişmiş doğum öncesi, obstetrik ve yenidoğan bakımı uygulamak son derece önemlidir.

Normal doğum kimler yapabilir?

Gebelik takipler sırasında bebeğin gelişimi, bebek boyuna bebeğin kilosuna, bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu ve bebekle anne arasında beslenme dolaşımı sağlayan plesanlal dokunun durumu, plesanla yerleşimi, bebek kordonu ve bebek kordon uzunluğundaki anomaliler, kordon düğümlenmesi, bebeğin boynunda kordon olması ve en sonda bebeğin doğum kanalına giriş pozisyon ve bebeğin doğum kanalına giriş açısı ve anne pelvik kemik yapıların ve anne pelvik yumuşak dokuların bebek baş pelvik uyumu değerlendirilir. Bu tüm parametreler uygunsa anne normal doğuma adaydır.

Herşey normal görünse bile bazen normal doğum travayı ilerlemez buna ilerlemeyen travay denir. Tıpta iki kere iki dörtte değildir. Önemli olan anne ve bebeğin sağlıklı birşekilde takibi ve doğumla mutlu sağlıklı sonuca ulaşmaktır.

Normal doğum avantajları nelerdir?

Normal doğum fizyolojik olup anne ve bebek açısından risk teşkil etmeden, travmatik olmadan sağlıklı doğal doğum anne sağlığı ve yeni doğan sağlığı açısından en fizyolojik olan doğum, şartlarda normal doğumdur.

Normal doğum sonrası kanama olur mu?

Fizyolojik olarak normal doğum sonrasında bebeğin eşi plasenta çıkıncaya kadar ve plesanta çıktıktan sonra biraz fazla kanama olur. Bebeğin eşi plesanta tam ve eksiksiz rahimdem çıktıktan sonra kanama azalır ve günlük adet kanamasından biraz fazla olacak şekilde 9-10 gün gelir. Annenin logusalık dönemi boyunca da az miktarda geldiği görülmüştür.

Normal doğum sonrası fazla kanama nedenlerin başında rahim ağzı yırtıkları, vajina doğum kanalı yırtık veya düşürürleri, epizyo hattının derin damarlı yırtığı, plesanta rahim içinde parça kalması ve uterus kasılma problemleri uterin atoni ve kanama pıhtılaşma bozuklukları DIC (dissemine intra vasküler cuagülopati) hipertansiyon, preeklemsi ve eklemsi en sık rastlanılan nedenlerden yalnızca başlıcalarıdır.

Doğum sonrası kanamanın tedavisi nedene bağlı olup hızlı bir şekilde nedeni bulmak ve tedavisi yapılmalıdır. Kanama sonrası pre şok tablosu olabilir, kan ve kan ürünleri gerekebilir. Detaylı bilği daha sonraki konularda verilecektir.

Normal doğum takibi nasıl olmalı?

Doğum başlama anı; doğum sancılarının düzenli gelmesi,doğum sancılarının sıklaşması, sancıların şiddetindeki artış, vajinal tüle vajinal doktor veya ebe kontrolü şurasında serviks rahim ağzı açıklığının açılmaya başlamış olması, bebeğin içinde bulunduğu amiotik sıvının gelmeye başlaması (suyu gelme tabiri unun için kullanılır) hafiften az miktarda lekelenme tarzında başlayan vajinal kanama doğumum sürecinin başladığını belirterek doğum takibi başlar.

Doğum takibi sırasında gebe ve bebek takibi çok önemlidir. Anne adayı nst denilenbebeğin kalp atışını ve uterus kasılmalarını kontrol ve takibi yapılan monitöre bağlanarak düzenli aralıklarla rahim ağzı açıklığı, bebeğin doğum pozisyon ve ilerleyen travay hakkında bilgi alınmalıdır.

Doğum Takibi

Normal doğumun sezeryan doğuma üstünlüğü var mı?

Fizyolojik olarak en ideal doğum doğal doğum yani normal şartlarda normal doğum olmakta ancak sezaryan doğum gerektiğinde bunu doktorunuz karar verecektir.

Normal doğumun imkansız olduğu veya normal doğumun bebek ve anne açısından risk altında olacağı durumlar için sezaryan doğum tercih edilmektedir. Sezeryan doğum normal doğumun alternatifi değildir.

Normal doğum olamayacağı veya normal doğum riskli olacağı durumlar için geliştirilmiş hayat kurtarmak için yapılan bir ameliyattır. Sezeryan doğum ameliyat olduğu için normal doğuma göre riskleri daha fazla olup normal doğuma kıyasla iyileşme daha geç olmakta yeni doğum yapmış annenin toparlanması ve iyileşmesi ayağa kalkması bebeğini emzirmesi daha güç olmaktadır.

Sezeryan doğum sonrası anne ve bebek bakımı için yardımcı ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Sezeryan doğum olmak isteyen kesinlikle normal doğum yapamam diyen anne adayları bunu tekrar düşünmelerinde fayda vardır.

Doğum öncesi normal doğuma hazırlanma ve doğum sancı yönetimi proğramları anneyi ve baba adayının katılacağı eğitici ve son derece keyifli travay yönetimi ve doğum eğitim öğretim kurslarına katılabilirler. Normal doğum hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz. Bebeğinizi sağlıkla kucaklamanızı diliyorum.

Doğum öncesi depresyon nedir?

Doğum öncesi depresyon bazen aşırı görülen bir şeydir. Hamilelik sırasında rahatsız ve mutsuz olmak durumunuza bağlı olarak normaldir. Uyuşuk olduğunuzu, aşırı ruh hali değişimlerine sahip olduğunuzu, kontrol edilemeyen ağladığınızı ve sürekli umutsuz hissettiğinizi fark ederseniz, bunu hemen doktorunuza veya ebenize bildirdiğinizden emin olmanız gerekir.siz bunun farkında olamaya bilirsiniz ancak çevrenizde sizi izleyen yakınlarınız bu konu hakkında daha objektif gözlemcidir. Onların doktorunuza bilği vermesi önemlidir. Doğum öncesi depresyon erken tanıması önemlidir.

Gebelikte şişkinlik nedenleri?

Hamileliğiniz sırasında şişlik olması normal olabilir, ancak bazı ciddi komplikasyonların bir işareti de olabilir. Hamilelik sırasında, tüm hormonal değişiklikler bir miktar su tutulmasına ve küçük şişmeye neden olur.

Ellerinizde, ayaklarınızda ve/veya yüzünüzde baş ağrısı ve/veya bulanık görme eşliğinde ani bir şişlik bulursanız derhal doktorunuzu veya ebenizi arayın! Bunlar preeklampsi adı verilen ciddi bir komplikasyon belirtileridir. Ayrıca gebelik hipertansiyonu, gebeliğe bağlı hipertansiyon veya toksikoloji-kollestaz gebelik terimlerini de duyabilirsiniz.

Gebelikte sık idrara çıkma nedenleri?

Daha önce hiç olmadığı kadar tuvalete çıkmak tamamen normaldir. Bebek buna neden olan mesaneye baskı yapıyor olabilir. Sık sık idrar yaparken ve idrar yaparken ağrı, yanma veya herhangi bir rahatsızlık olduğunda bir sorun haline gelir. Ayrıca gitmek için sürekli bir dürtü dikkat edin. Bu, bebeğin pozisyonundan olabilir, ancak aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri de olabilir.

İdrar tahlilleri ve idrar kültürü tanıyı koyacaktır. Gerekirse üst batın ultrason çekilmesi önerilir.

Gebelikte vajinal akıntı normal mi?

Hamileliğiniz boyunca vajinal akıntıda değişiklikler bulacaksınız. Akıntı tamamen normaldir, ancak akıntı ile ilişkili olabilecek herhangi bir kaşıntı, yanma veya olağandışı kokuya dikkat edin. Doktorunuzda veya ebenizde herhangi bir vajinal akıntı değişikliği hakkında bilği veriniz. Vajinal akıntı kültürü önemlidir. Erken gelen vajinal su bebeğinizin ve sizin için hayatidir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119