Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Bartholin Kisti Tedavisi

Bartholin bezi kanallarının tıkanması ile sıklıkla görülür. Bartholin kisti ve apse tedavisinde cerrahi tedavinin yanında C02 lazerle de tedavi metotları mevcuttur.

Bartholin Kisti Tedavisi

Bartholin Kisti

Bartholin kisti, üreme çağındaki kadınlarda, %40'a kadar nüks oranı ile görülen bir sağlık sorunudur. Bartolin apsesi ve bartolin kisti hijyen kurallarına uyulmadığı zaman tekrarlayabilen bi rahatsızlık olup tedavisi mümkündür. Yazımızda bartolin kisti nedir? bartholin kisti tedavisi nasıl yapılır? gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Bartholin bezleri nedir?

Bartholin bezleri cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlayan salgının üretimini yapan ve vajina girişinin her iki tarafında yer alan salgı bezleridir. Bartholin kisti cinsel yaşamı aktif olan 19 ila 30 yaş arasındaki kadınlarda görülür. Görülme sıklığı %2'dir. Temizliğe dikkat edilmezse tekrarlama olasalığı yüksektir.

Bartholin Apsesi Neden Olur?

Bartholin bezleri, genital bölgenin (vajinanın) sağ ve sol tarafından bulunur. Bezlerin yaklaşık uzunluğu 2,5 cm olup, büyüklüğü ise 0,5 cm civarındadır. Bartholin bezleri kızlık zarı dokusunun önünde bulunur. Bartholin apsesi ve kistleri nedenleri şunlardır;

 • Kanalların tıkalı olması,
 • Enfeksiyonlar,
 • Genital bölgede geçirilmiş bir ameliyat,
 • Cinsel yolla buluşan bazı hastalıklar,
 • Çeşitli mikroorganizmalar,
 • Bağırsaktaki bazı mikroorganizmalar.

Bartholin bezlerinin, genital bölgeye açılan kanalında tıkanıklık olması sonucunda, bartholin kisti ortaya çıkmaktadır. Kist ve apsenin birbirine karıştırılmaması gereklidir. Bazı kadınlarda sadece apse olurken bazı kadınlarda da kist oluşumu oluşabilir. Yada her ikisi birden oluşur.

Bartholin apsesi oluşumuna en önemli neden enfeksiyondur. Kist ya da apse oluşmasının diğer bir nedenine baktığımız zaman ise, karşımıza çeşitli mikroorganizmalar çıkıyor. Genital bölgede bir ameliyat geçirmişseniz ve söz konusu kanallarda tıkanma yaşanmışsa yine kist oluşumuna neden olabilir. Cinsel yolla buluşan bazı hastalıklarda kist ve apse oluşumuna başka bir nedendir.

Bağırsakta var olan mikroorganizmalarda, bartholin kisti nedenleri arasında yer alıyor. Ancak bu tablo her hastada gözlemlenmez.

Bartholin Apsesi Belirtileri

Apseler ve kistler çok ağrılı olur. En sık bartholin apsesi belirtileri şunlardır;

 • Genital bölgede ağrı ve şişlik,
 • Kızarıklık ve apse çevresinde ısı artışı,
 • Ateşiniz çıkabilir,
 • İlişki sırasında ağrı,
 • Otururken veya yürürken vajinal bölgede ağrı.

Sık Tekrarlayan Bartholin Kistleri

Bartholin bezi ilişki sırasında kayganlaştırıcı sıvıyı salgılar. Genital dudakların yani labia minoranın tabanında bulunan bartholin bezleri vajinal yağlamada rol oynar. Diğer bezlerin olması ile, bir bartholin bezinin alınması yağlamayı etkilemez.

%2 onranla kadınlar, yaşamları boyunca bir kist veya apse sorunu yaşamaktadır. Tedaviden sonra tekrarlama olasılığı yüksektir. Bartholin kanal kistleri ve bez apseleri bartholin kisti tedavisi İzmir kliniğimizde tedavi edilebilir.

Bartholin kistleri ve apseleri kadının günlük hayatını oldukça etkiler. Eğer enfeksiyon yok ise, sorun asemptomatiktir. Bu durumda müdahale olmadan kendiliğinden çözülür. Eğer enfekte bir bartholin kisti yada apsesi 2 cm'den büyük ise boşaltılmalıdır.

Bartholin kisti en sık ne zaman görülür?

Bartholin kisti ve apsesisinin en sık görüldüğü yaşlar 19-30 yaş aralığıdır.

Bartholin Kisti Tedavisi Yöntemleri

En çok başvurulan bartholin kisti tedavisi yöntemleri şunlardır;

 • Bartholin kisti veya apsesinin boşaltılması,
 • Gümüş nitrat uygulaması,
 • Word kateteri uygulaması,
 • Bartholin kisti ameliyatı.

Bartholin kisti tedavisi nasıl yapılır?

İlk olarak şişmiş, kızarmış ağrılı bartolin kistinin, bartolin bezinden ayrımını sağlamaktır. Lokal cerrahi ile bartolin kistinin olduğu bölge uyuşturularak ağrı ve şişkinliğin giderilmesi için bartolin bezinin boşaltılması drenajı yanı kist içeriğinin akıtılması gerekmektedir.

Hastalar genelde kistin çok şiştikten sonra gelmesi ve ağrılı bir işlem olduğu için, genel anestezi altında, hijenik steril bi ortamda operasyon tercih edilir.

Bartolin bezin anatomik olarak vajina girişine salgı salgılamak ve vajinal kayganlığı sağlamak gibi bir görevi olduğu için, bartolin kisti veya bartolin apsesi tedavisinde, bartolin bezini koruyucu tedavi önplanda tutulmalıdır.

Bartholin Kisti, Apsesi, Tedavisi İzmir

Bartholin bezi kanallarının tıkanması ile ilişkili kistik lezyonlar sıklıkla görülür, ancak normal vestibüler lokalizasyonun dışındaki oluşum oldukça nadirdir.

Bartholin kisti ve apse tedavisinde cerrahi tedavinin yanında C02 lazerle de tedavi metotları mevcuttur. Sonuç olarak, CO2 lazer cerrahisi, bartholin bezi kistlerini minimal veya hiç bir risk olmaksızın tedavi etmek için etkili olmuştur. Bartholin kisti tedavisi İzmir kliniğimizde, C02 lazerle tedavi yapılmaktadır. Detaylı bilgi için almak için bizi arayabilirsiniz.

Bartholin Kisti Ameliyatı

Bartolin bezinin tamamen çıkarılması en son çare olmaktadır. Bartolin apsesi boşaltıktan sonra, bartolin bezi çalışmaları devamlılığını sağlamak ve bartolin bezinin vajinal kuruluğa engel olmasını engellemek için bartolin kanalının açık olması sağlanarak, bartholin kisti ameliyatı yapılmalıdır.

Bartolin kanalının açık olması için marsupialize ile bartolin bezi ağzı açık bırakılması önerilir. Bartolin kisti apsesinde apse içeriği yanı sıra kist çeperi apse duvarının da temizlenmesi gerekir. Burada kullanılacak değişik teknikler ve tedavi çeşitleri mevcuttur.

Bartolin kisti tedavisinde bartolin kistininin marsupializasyonu sık kullanılmakta olup ayrıca co2 lazer yardımıyla bartholin bezi kisti ve apsesi tedavisi yapılabilmektedir.

Bartholin Kisti Karbondiokdit Lazerle Tedavi Yöntemleri

Karbondiokdit lazer cerrahisi, bartholin bezi kistlerini minimal veya çok düşük risklerle tedavi etmede etkili olup, ayakta tedavi gören hastalarda uygulanabilmektedir.

Bartholin bezi kisti tedavi edilmezse ne olur?

Hastanın şikayetlerine göre değişir. Bartholin kisti şikayet yaratmıyorsa tedavi gerekmeyebilir. Eğer şikayet yaratıyorsa absenin boşaltılması gerekir.

Bartholin Kisti ve Apsesi nasıl engellenir?

 • Enfeksiyonları engellemek için düzenli kontrole gidin.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak için prezervatif kullanmaya özen gösterin.
 • Vajinal hijyene dikkat edin ve sadece vajinanın dışını temizleyin.
 • İdrar yollarını için probiyotik takviyeler alınabilir.
 • Bol miktarda su tüketebilirsiniz.
 • L
  Lar***22.05.2021

  Öncelikle iyi günler özel bir hastanede sol yumurtalığımda kistim olduğu söylenildi ama ne tür bir kistim var bilmiyorum bunu öğrenmek istiyorum.Bir de regl dönemlerimi çok ağrılı ve sancılı geçiriyorum.Ne tür testler yapıyorsunuz? Fiyat konusunda da bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  Op. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu

  İyi günler. Over ve yumurtalık kistleri için doppler ultrason ve bazı kan testleri yapılması gerekiyor. Detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayınız. Op. Dr. Mustafa Alihanoğlu Muayenehane: +90232 422 38 88 Gsm ve WhatsApp: +90533 569 0119

 • S
  Sel***15.05.2021

  Merhaba benim bütçem kısıtlı ve henüz öğrenciyim bu nedenle randevu almadan önce affınıza sığınarak muayene ücretlerini sormak istiyorum. Şikayetim; Vulva bölgesinde kitlelerim oluştu ve bir kaç gündür kendim muayene yaparak büyüdüğünü fark ettim. Ekstra olarak vajinal muayene de yaptırmak istiyorum bazı endişelerimden ötürü. Dönerseniz çok memnun edersiniz.

  Op. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu

  İyi günler. Bilgi almak amaçlı ve kişisel bilgi güvenliği ve özel sorularınız için lütfen bizi telefonla arayınız. Muayenehane: +90232 422 38 88 Gsm ve WhatsApp: +90533 569 0119 - 05303883863, 02324632363 PbX

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119