Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0530 388 3863Online Randevu

Bartholin Kisti, Apsesi

Bartholin bezi kanallarının tıkanması ile sıklıkla görülür. Bartholin kisti ve apse tedavisinde cerrahi tedavinin yanında C02 lazerle de tedavi metotları mevcuttur.

Bartholin Kisti, Apsesi

Sık Tekrarlayan Bartholin Kistleri

Bartholin kisti, üreme çağındaki kadınlarda %38'e kadar nüks oranı ile görülen bir sağlık sorunudur. Yazımızda bartolin kisti nedir?, bartolin kisti tedavisi nasıl yapılır? gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Bartholin bezi ilişki sırasında kayganlaştırıcı sıvıyı salgılar. Genital dudakların yani labia minoranın tabanında bulunan bartholin bezleri vajinal yağlamada rol oynar. Diğer bezlerin varlığı nedeniyle, bir bartholin bezinin çıkarılması yağlamayı etkilemez. Bu tipik olarak bezelye büyüklüğünde yapıların duktal tıkanması, bezin genişlemesine ve daha sonra bartholin kanalı kistlerinin veya bez apselerinin gelişmesine neden olabilir.

Kadınların yüzde ikisi yaşamları boyunca bir kist veya apse geliştirecek ve doktorlar tedavi seçeneklerinin yelpazesine aşina olmalıdır. Bartholin kanal kistleri ve bez apseleri ofiste tedavi edilebilir. İyileşme ve nüks oranları fistülizasyon, marsupializasyon ve gümüş nitrat ve alkol skleroterapisi arasında benzerdir. İğne aspirasyonu ve en basit iki prosedür olan insizyon ve drenaj, nispeten artan nüks oranı nedeniyle önerilmez.

Bartholin kisti en sık ne zaman görülür?

Bartholin kisti ve apsesisinin en sık görüldüğü yaşlar 19-29 yaş aralığıdır.

Bartholin Kisti Tedavisi Yöntemleri

En çok başvurulan bartholin kisti tedavisi yöntemleri şunlardır;

  • Bartholin kisti veya apsesinin boşaltılması,
  • Gümüş nitrat uygulaması,
  • Word kateteri uygulaması,
  • Cerrahi müdahale.

Bartholin kisti tedavisi nasıl yapılır?

İlk başvurlan cerrahi olarak şişmiş, kızarmış ağrılı bartolin kistinin, bartolin bezinden ayrımını sağlamaktır. Lokal cerrahi ile bartolin kistinin olduğu bölge uyuşturularak ağrı ve şişkinliğin giderilmesi için bartolin bezinin boşaltılması drenajı yanı kist içeriğinin akıtılması gerekmektedir.

Ağrılı bir işlem olduğu ve hastaların bartolin kisti çok şişlikten sonra geç gelmelerinden dolayı Genel Anestezi altında hasta hijenik steril bi ortamda operasyon tercih edilir. Bartolin Bezinanatomik olarak vajina girişine salgı salgılamak ve vajinal kayganlığı sağlamak gibi bir görevi olduğu için Bartolin kisti veya bartolin apsesi tedavisinde bartolin bezini koruyucu tedavi önplanda tutulmalıdır.

Bartolin bezinin tamamen çıkarılması en son çare olmaktadır. Cerrahi yöntem olarak bartolin apsesi boşaltıktan sonra, bartolin bezi çalışmaları devamlılığını sağlamak ve bartolin bezinin vajinal kuruluğa engel olmasını engellemek için bartolin kanalının açık olması sağlanmalıdır. Bartolin kanalının açık olması için marsupialeze ile bartolin bezi ağzı açık bırakılması önerilir. Bartolin kisti apsesinde apse içeriği yanı sıra kist çeperi apse duvarının da temizlenmesi gerekir burada kullanılacak değişik teknikler ve tedavi ajanları mevcuttur.

Bartolin kisti tedavisinde bartolin kistininin marsupializasyonu sık kullanılmakta olup ayrıca co2 lazer yardımıyla bartholin bezi kisti ve apsesi tedavisi yapılabilmektedir.

Bartholin kanal kistleri ve bez apseleri bir kadının günlük işleyişini etkileyebilir ve yönetilmesi zor olabilir. Enfekte olmayan birçok bartholin kanalı kisti, asemptomatik kalır ve müdahale olmadan kendiliğinden çözülür. Bununla birlikte, enfekte bir bartholin kanalı kisti veya glandüler apse, 2 cm'den büyük olduğunda boşaltılmalıdır. Çünkü bu tür kistler veya apseler kendiliğinden çözülme eğiliminde değildir ve tekrarlayabilir.

Bartholin Kisti, Apsesi Tedavisi İzmir

Bartholin bezi kanallarının tıkanması ile ilişkili kistik lezyonlar sıklıkla görülür, ancak normal vestibüler lokalizasyonun dışındaki oluşum oldukça nadirdir. Bartholin kisti ve apse tedavisinde cerrahi tedavinin yanında C02 lazerle de tedavi metotları mevcuttur. Sonuç olarak, CO2 lazer cerrahisi, bartholin bezi kistlerini minimal veya hiç komplikasyon olmaksızın tedavi etmek için etkili oldu ve ayakta tedavi ortamında yapılabilir.

Bartholin Kisti Karbondiokdit Lazerle Tedavi Yöntemleri

Karbondiokdit lazer cerrahisi, bartholin bezi kistlerini minimal veya çok düşük komplikasyon olmaksızın tedavi etmede etkili olup, ayakta tedavi gören hastalarda uygulanabilmektedir. Bartolin Apsesi ve bartolin kisti hijen kurallarına uyulmadığı zaman tekrarlayabilen bi rahatsızlık olup Tedavisi mümkündür.

Bartholin bezi kisti tedavi edilmezse ne olur?

Hastanın şikayetlerine göre değişir. Bartholin kisti şikayet yaratmıyorsa tedavi gerekmeyebilir. Eğer şikayet yaratıyorsa absenin boşaltılması gerekir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 463 23630530 388 3863