Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0530 388 3863Online Randevu

Labioplasti İzmir

Genital organların, labioplasti başta olmak üzere, plastik cerrahi talepleri yaygın hale gelmiştir. Labioplasti anestezi altında yapılabilir, sancılı bir operasyon değildir.

Labioplasti İzmir

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Labioplasti ameliyatı küçük dudakların uyuşturulmasından sonra dış dudakların arasından sarkmayacak şekilde eşit olarak küçültülen bir işlemdir. Ağrılı sancılı bir operasyon değildir.

Bir veya her iki labia minorasının hipertrofisi (aşırı gelişmesi ve sarkması) her yaştan kadınlarda fonksiyonel, sosyal, estetik ve cinsel sorunlara yol açabilir. Cinsel farkındalık ve aktivite yaşı gençleştikçe, pediatrik popülasyonda bu sorunun daha fazla sunumununu bekleyebiliriz.

Kadın genital organlarının labioplasti başta olmak üzere, plastik cerrahisi için hasta talepleri daha yaygın hale gelmiştir.

Doğrudan eksizyon, kama rezeksiyonu ve deepitelizasyon dahil olmak üzere hipertrofik labia minorayı yönetmek için çeşitli teknik seçenekler vardır. Labia majora hipertrofisi ve hipoplazi de cerrahi olarak yönetilebilir.

Hipertrofik labia minora için redüksiyon labioplasti genellikle kozmetik vajinal cerrahlar tarafından estetik nedenlerle yapılır. Bununla birlikte, labia minoranın hipertrofisi de önemli morbiditeye neden olabilir, çünkü aktivite sırasında fiziksel rahatsızlığa neden olur ve bazı hastalarda lokal hijyeni sürdürme ve aralıklı kendi kendine kateterizasyon yapma yeteneğini engeller.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti sırasında bölgesel lokal uyuşturulma yapılabilinir. 30 dakika gibi kısa bir sürede labioplati ameliyatı yapılır. Eğer hasta kendine güvenemez veya uyumak isterse, genel anestezi ile de labioplasti ameliyatı yapılmaktadır. Tamamıyla genel anestezi hastanın isteğine bağlıdır. Eriyen dikişler ile işlem tamamlanır, yapılan işlem sonucunda hastaya antibiyotik ağrı kesici ilaç verilir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası

Labioplasti ameliyatı olanlar 24 saat sonra banyo yapmalıdır. Ameliyatı bölgesi temiz tutulmalıdır. Küçük kanamalar meydana geleceği için ped kullanmak doğru olacaktır. Hastanın 7 gün spor yapması, küvette banyo yapması yasaktır.

Labioplasi Ameliyatı Dikişleri

Labioplasti ameliyatı dikişleri 2 yada 3 hafta içinde düşecektir.

Labioplasi Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Labioplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girmek için 1 ay beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Labioplasti Ameliyatı Teknikleri

Son yıllarda, vaka raporları ve retrospektif vaka serileri de dahil olmak üzere labia minorasını azaltmak (labioplasti ameliyatı) için birçok teknik çalışma yayınlanmıştır. Bununla birlikte, bugüne kadar, geniş bir teknik yelpazesi ile ilişkili genel komplikasyonlar veya memnuniyet oranları hakkında bir çalışma yapılmamıştır. Labioplasti ameliyatı teknikleri şunlardır;

  1. Parsiyel rezeksiyon (iç dudak sarkan bölümü kısmi çıkarma),
  2. Kama şeklinde insizyon - wenge kesi - v harfi insisyon - v plasti tekniği,
  3. Lazer labioplasti
  4. Hudo Kliteroplasti - (Klitoris üstü katlanmış cilt dokusunun çıkarılması),
  5. Kombine genital estetik ameliyatlar.

İç dudak düzenleyici (labioplasti),vajina daratma, klitoral hud ameliyatlarının birlikte yapılması işlemi bilgi ve deneyim gerektirir.

Lazerle Labioplasti

Lazerin cerrahide kullanılmasıyla birlikte, iç dudak estetiğinde de lazer kullanılmaya başlanmış, lazer yardımıyla genital estetik düzeltmeler daha kolay ve yüz güldürücü olmaktadır.

Lazer yardımıyla genital şekil bozukluğunun giderilmesi ve lazer yardımıyla genital gençleştirme, lazer yardımıyla genital renk açma gibi bir takim operasyonlar yapılabilmektedir. Özellikle co2 lazer kullanılmakta olup daha hijyenik ve güvenli kullanımı pratikliği yönünden tercih edilmektedir.

Labioplasti Ameliyatını Kimler Tercih Eder?

Artan sayıda kadın estetik ve / veya fonksiyonel nedenlerle labiyal hipertrofinin düzeltilmesini yani labioplasti ameliyatı tercih edilmektedir. İç dudakların genişlemiş olması, sarkık, kırışık ve koyu renkli görünümü kişide estetik açıdan pek çok kaygı sebebi doğurur ve cinsel ilişkiden kaçınmaktadırlar. Bu nedenle labioplasti ameliyatı psikolojik, hijyenik ve fonksiyonel yönlerden yararlar sağlar.

Labioplasti Ameliyatı Anestezi

Klinik ortamda veya hastane ortamında labioplasti ameliyatı yapılabilir. Lokal anestezi veya genel anestezi altında labioplasti ameliyatı yapılabilir. Genel anestezi düşünürseniz mutlaka hastane ve ameliyathane ortamında iç dudak estetiği operasyonu yapılmalıdır.

Labioplasti ameliyatında, cerrahların labioplasti cerrahi tekniklerine bilmeleri gereklidir. Genital bölge anatomisine ve iç dudak, dış dudak, klitoral hudoplasti operasyonlarına aşına olmalıdır.

Genital Dudak Estetiği Asimetrik İç Dudaklar

Hipertrofik labia minora için redüksiyon labioplasti genellikle kozmetik vajinal cerrahlar tarafından estetik nedenlerle yapılır. Bununla birlikte, labia minoranın hipertrofisi de önemli morbiditeye neden olabilir, çünkü aktivite sırasında fiziksel rahatsızlığa neden olur.

Genital dudak sarkmasının idrar yolu enfeksiyonuna neden mi?

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına katkıda bulunan hipertrofik labia minora için labioplasti ameliyatı yapılabilir. İç dudak ve dış genital dudak arasında biriken ölü epiteller, genital enfeksiyonlara yol açıp, idrar yolları enfeksiyonu davetiye çıkarmakta ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna sistit neden olabilmektedir.

Her iç dudak sarkması mutlaka ameliyat edilmeli mi?

İç dudak sarkması, iç dudaklar arasında simetrik olmayan görünüm, iç dudak asimetrisi gibi şekil bozukluğunun giderilmesi, labioplasti olarak bilinir. Hipertrofi, labia majoranın ötesine uzanan çıkıntılı labial dokudur. Zayıf kozmetik görünümün kendini algılaması genç hastalarda yaygındır ve mutlaka patolojik değildir. Labioplasti, ağrılı cinsel ilişki de dahil olmak üzere kalıcı semptomları olan hastalar için endikedir (gereklidir).

Labiooplasti ve vajina estetiği eş zamanlı olabilir mi?

Estetik nedenlerle vulvanın plastik cerrahisi son zamanlarda batı dünyasında ve İzmir 'de popülerlik kazanmaktadır. Cerrahi sonuçlarda ve hastaların memnuniyetinde anlamlı bir fark olmaksızın bu ameliyatları gerçekleştirmenin farklı yöntemleri vardır.

Vulvanın dahil olduğu daha karmaşık plastik operasyonlar da vardır. Bunlar psödohermafroditizm, çeşitli interseks durumları, cinsiyet değiştirme operasyonları ve genitor-üriner sistemlerin gelişimsel kusurları durumunda gerçekleştirilir. Bunlar başarılı prosedürler olarak kabul edilir. Ayrıca, dış kadın cinsel organlarının dini veya kültürel arka plan üzerinde yasadışı sakatlanma ameliyatı konusu da belirtilmiştir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 463 23630530 388 3863