Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0232 422 3888Randevu

Ertesi Gün Hapları İsimleri

Plansız bir cinsel ilişki sonrası acil kontrasepsiyon yani acil gebelikten korunma amacıyla cinsel birliktelikten sonraki 72 saat içinde kullanılır.

Ertesi Gün Hapları İsimleri

Ertesi gün hapı isimleri nelerdir?

Korunmasız cinsel ilişki sonrasında oldukça sık kullanılan ancak gebelikten koruma yüzdesi %100 olmayan hapları eczaneden reçetesiz almanız mümkün.

Genel olarak piyasada (norlevo tab, ertes 72 tab, postpill tab ve ella tab) ismiyle satılan değişik ertesi gün hapları mevcuttur.

Ertesi gün hapı nedir?

Düzenli korunma yöntemi kullanmayan bayanların gebelikten korunmak için kullandıkları haplardır ancak kullanıma uygun alınmadı taktirde gebelikten korunma konusunda oldukça etkisizdir.

Ertesi gün hapı nasıl kullanmak gerekir?

Plansız bir cinsel ilişki veya cinsel saldırı sonrası acil kontrasepsiyon yani acil gebelikten korunma amacıyla cinsel birliktelikten sonraki 72 saat içinde kullanılabilinir. 

Ertesi gün hapı doğum kontrol haplarının yerine kullanılır mı?

Acil korunma yöntemi olarak kullanılması önerilir ertesi gün haplarının. Düzenli kullanılmaz. İçinde bulunan yüksek doz progesteron nedeniyle gebeliğe anlık engeller. Düzenli cinsel ilişkiniz varsa daha güvenli ve daha az yan etkileri olan doğum kontrol hapı veya diğer gebelikten korunma yöntemleri ile kontrasepsiyon yani gebelikten korunma yöntemleri ertesi gün haplarının yerine tercih edilmektedir.

Ertesi gün hapı gebelikten korurmu?

Acil kontrasepsiyon amaçlı kullanılan ertesi gün hapı ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde alınmalıdır. İlişkiden sonra ki 12 saat içinde alınan ertesi gün hapı %90 gebelikten korurken, ilişkiden sonraki 12-24 saat içinde alınan ertesi gün hapı %75 gebelikten korumakta, ilişkiden sonraki 24-72 alınan ertesi gün hapı gebelikten koruma%50 lere kadar düşmektedir.

Ertesi gün hapı fiyatları nedir?

Piyasada satılan ertesi gün hapları içerik ve çeşitliliğine göre değişmektedir. Ortalama fiyat 50-100 tl arasında değişmektedir. Reçetesiz olarak eczanelerden ertesi gün hapı satın alınabilir ancak kullanımını okumak ve bilği almanız önerilir.

Ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir?

Yüksek doz progesteron içerdiğinden bulantı, kusma, kasık ağrısı, karın ağrısı, baş ağrısı, migren atak ve adet düzensizliği en çok rastlanan ertesigün hapı yan etkilerinin bazılarıdır.

Ertesi gün hapı işe yaradığını nasıl anlarsınız?

Ertesi gün hapı içtikten 2 ile 4 hafta sonra bir adet kanamasına benzer ama adet kanaması olmayan bir sökülme kanaması gelebilir. Ancak ertesi gün haplarının koruyuculuğu %100 gebelikten engelleme olmadığı için mutlaka kanda gebelik testi bhcg ile gebelik olmadığı doğrulanmalıdır. Dış gebelik şüphesini gösteren bulgular varsa mutlaka jinekolojik muayene olmanızda acilen fayda vardır.

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı?

Korunmasız ilişkiden sonra ilk 12 saat içerisinde alınan ertesi gün hapları gebelikten korunma da %80 üstü gebelikten korurken süre geçtikçe ertesi gün haplarının gebeliği engelleme oranı 72 . Saat sonrasında %50 altına inmekte 4x gün den sonra da bu koruyuculuktan bahsetmek oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Ertesi gün hapı mevcut gebeliği sonlandırır mı?

Beklenen adet regly kanamın geçilmesi durumunda ilk önce gebelik şüphesi akla gelmelidir ve idrarda gebelik testi veya daha güvenli olan kesinliği daha bariz olan gebelik testi kanda gebelik testi denilen b-hcg kan testi yapılmalıdır. Gebelik testi pozitif çıkan gebeliği var olan kişiye ertesi gün hapı düşük yaptırmaz ve ertesi gün hapı gebeliğe bu durumda engel olamaz. Ertesi gün hapı gebeye etkisi farklılar içerir.

Ertesi gün hapı ilişkiden kaç saat sonra alınmalı?

Düzenli korunmayan, ria gibi rahim içi araç yani spiral olmayan bayanlarda veya düzenli doğum kontrol hapı içmeyenlerde, düzenli oks almayanlarda, kondom kullanılmadan girilen cinsel ilişkilerde gebelikten korunmak amaçlı ilk 72 saat içinde ertesi gün hapı olarak bilinen ilaçlar alına bilinir. İlişkiden sonraki ilk 12 saat içinde alınması önerilir ancak en geç 72 saat içinde de alınabilir. Ertesi gün hapı en etkili korumayı ilk 12 saat içinde yapmaktadır.

Ertesi gün hapı bir ayda kaç kez kullanılabilir?

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ertesi gün hapı ancak acil durumlarda kullanılır ve ancak ayda bir kez kullanılması önerilir. Bir ayıni içinde bir den fazla kullanımlar sakıncalı ve güvensizdir.

Ertesi gün hapı cinsel yolla bulaşan hastalıklara engel olur mu?

Hiç bir şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklara ertesi gün hapı koruma yapmaz. Özellikle cinsel saldırı veya şüpheli bir cinsel birlikten sonra cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için acil yardım almak için jinekolojik muayene olmalı ve durumunuzu jinekog doktorunuza anlatmalısınız. 

Ertesi gün hapı içinde ne var?

Ertesi gün hapı içinde yüksek doz progesteron hormonu bulunmaktadır. Gebeliğe yumurta çatlamasını engelleyerek ve spermle yumurtanın birleşmesine engel olarak gebelikten korur ertesi gün hapı. Ayrıca bazı ertesi gün haplarının içinde östrojen ve progesteron içeren karışımlarda vardır bu ikili olan etki sayesinde yumurta çatlamasını engellediği gibi aynı zamanda çatlamış olan yumurtanın rahim içine tutunmasına engelleme yaparak gebeliğe engelleme yaparak acil kontrasepsiyon acil korunma yöntemi olarak kullanılan preparatlar vardır.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 422 38880533 569 0119