Kadın ve Sağlık
MENÜKadın ve Sağlık0530 388 3863Online Randevu

Kızlık Zarı Dikimi İzmir

Kızlık zarı dikimi cerrahi bir operasyondur. Genç kızların bakireliğin bozulmasıyla çıkacak sosyal sorunları önlemek için yapılan işleme kızlık zarı dikimi denir.

Kızlık Zarı Dikimi İzmir

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajinanın 1-3 cm içerisinde bulunan doku bütünlüğüne denir.

Kızlık zarı rengi ağız içi dokusuna benzemektedir. Zayıf miktarda olsada kılcal damar bulunur. Ergenlik döneminde kızlık zarı elastik bir yapıdadır. Farklı kızlık zarı çeşitleri tanımlanmıştır.

Kızlık Zarı Kanaması

Genitalde vajina giriş kısmında yaklaşık 1-2 cm içerde embriyonik doku parçası olur ilk ilişki veya cinsel ibretlik sırasında kanama kızlık zarını besleyen kılcal veya kalın damarların yırtılmadı sonucu kızlık zarı kanar.

Kızlık Zarı Çeşitleri

En çok bilinen kızlık zarı çeşitleri şunlardır;

  1. Septalı Kızlık Zarı Tipi
  2. Kribriform Kızlık Zarı
  3. Tam Olmayan Septalı Kızlık Zarı
  4. Yarım Ay kızlık Zarı
  5. Dudak Benzeri Kızlık Zarı
  6. Halkalı Kızlık Zarı
  7. Parmak Şeklinde Kızlık Zarı

1- Septalı Kızlık Zarı Tipi: Kızlık zarının orta veya yan köşesinde oluşan bir uzantı, kızlık zarını ikiye veya 3 böler ve ilk birlikteliğin çok zor olmasına veya fazla kanama olmasına neden olabilir. Bazen çiftler hiç ilişkiye giremez, böyle bir durumda kızlık zarı ve ortadaki septanın çıkartılması için cerrahi müdahale gerekebilir.

2- Kribriform Kızlık Zarı: Kızlık zarı orta kısmının elek gibi delik delik bir görüntü oluşturacak şekilde deliksi bir yapısı vardır. Çok sık görülmese de kalibreform kızlıkzarı tipde kızlık zarı olan kişiler cinsel ilişkiye giremeyecekleri için mutlaka cerrahi bir müdahale ile kızlık zarının çıkartılması ve doktor müdahalesi gerekliliği ortaya çıkar.

3- Tam Olmayan Septalı Kızlık Zarı: Kızlık zarı orta kısmında küçük bir zar kalıntısı bulunur. Kızlık zarının tamamen ortadan ikiye bölmediği için cinsel ilişkiye engel bir durum teşkil etmez. Genellikle bir belirti vermez ancak çok nadiren hastalar kızlık zarı muayenesinde bilği Şahin’i olurlar.

4- Yarım Ay kızlık Zarı: Kızlık zarının ortasındaki boşluğun yarım ay benzeri bir görüntü oluşturacak şekilde kızlık zarının alt kenarının katlantı oluşturmasıdır. Çiftler, genellikle ağrılı ve çok zor ilişkiye girebilirler. İlişkiye giremeyen çiftler de olabilir. Böyle bir durumda hymen açma yani kızlık zarının çıkartılması gerekebilir.

5- Dudak Benzeri Kızlık Zarı: Kızlık zarının kalın etli ve yüksek kenarlı katlanmışım olması nedeniyle ortasındaki boşluğun nerdeyse kapalıymış gibi görünür. Çiftler ilişkiye giremez veya çok zorlanarak ilişkiye girerler. İlişki sonrası yoğun kanama, ağrı şikayetleri devam edebilir ve her ilişki ile kanama sürebilir. Zorlamaya ve zorlanma devam ederse cerrahi olarak kızlık zarının açılması genişletilmesi gerekir ki buna Hymenotomi denir. Nadir rastlanır ancak hastaların kızlık zarına cerrahi müdahale gerekir.

6- Halkalı Kızlık Zarı: Kızlık zarının ince, elastik yapıda ve düşük kenarlı olması nedeniyle ilişki sırasında ortasındaki boşluğun rahatça esnemesine ve geniş olmasına zemin hazırlar. Kızlık zarını besleyen damar yapıları çok ince ve az olduğu için halkalı kızlık zarı kanamaya bilir. Halk arasında esnek kızlık zarı olarak da bilinir. Çiftler ilişki sonrası çok az kanama olması, hiç kanama olmamasına nedeniyle kontrol amaçlı sıklıkla doktora başvururlar. İlk cinsel ilişki sonrası kızlık zarından kan gelmemesi durumunda olayın toplumsal değer yargıları ve sosyolojik yönü ve psikolojik açıdan açıklık kazandırılması gerekmektedir. Uzman bir doktora gidilerek esnek kızlık zarı olup olmadığının tespiti ve kızlık zarı raporunda ayrıntılı tespitler yapılarak hastaya verilmesi gerekir.

7- Parmak Şeklinde Kızlık Zarı: Kızlık zarının orta boşluğuna bakan kısmının aşırı girintili çıkıntılı olması halidir. Çok nadiren ilişki sırasında zorluk oluşturur. Genellikle ilişkide az miktarda kanama olur ancak damar yırtılması durumunda kanama fazlalığından acil müdahale gerekebilir.

Kızlık Zarının Toplumumuzdaki Önemi

Tutucu toplumlarda kızlık zarı kavramı namus ile eş anlamlıdır. Bu nedenle genç kadınlar kızlık zarı dikimi tercih edebilir. Bir çok kadın kızlık zarı dikimi yaptırarak oluşabilecek sorunları çözebilmektedir.

Kızlık zarı algısı toplumsal problem olduğu için hastaya hem tedavi hemde psikolojik destek verilir. Kızlık zarı sadece cinsel ilişkide bozulan bir doku değildir. Masturbasyon, yanlış tanpon kullanımı, düşme, travmatik durumlarda da bozulabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın partneri yanlış anlamaması için kızlık zarı onarımı yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık, hymen, bekaret testi yada muayenesi kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Muayene ağrısız ve acısızdır. İç dudaklardan yanlara çekilerek gözle yapılan bir muayenedir. Muayene sonrası hasta kızlık zarının bozulup bozulmadığının bilgisini uzman doktor tarafından alır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi olarak bilinen himenoplasti cerrahi bir operasyondur. Kişi yapılacak kızlık zarı dikimi ile ilgili bilgilendirilir. Genç kızların bakireliğin bozulmasıyla çıkacak sosyal sorunları önlemek için yapılan işleme kızlık zarı dikimi (onarımı) denir.

Kızlık Zarı Dikimi İzmir

Kızlık zarı dikimi sosyal açıdan rahat olmak kişinin özgüvenini ve psikolojisinin yerine gelmesini sağlamak tamamen kişinin tercihi ile kızlık zarı dikimi İzmir kliniğimizde yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi hasta tercihine bağlı olarak geçici veya kalıcı yapılabilir. 

Kızlık zarı dikimi İzmir sırasında, bozulan kızlık zarı parçaları biraraya getirilir. Bu yönteme kalıcı (flep) kızlık zarı dikimi denir. Tıbben himenoplasti ameliyatı olarak adlandırılan bu ameliyatı ile kızlık zarlarını onarabilmekte ve bu sayede karşılaştıkları bu olumsuz durumu çözebilmektedirler.

Kızlık zarı dikimi sonrası, kişi ilk 10 gün dikkat etmesi gereken hijyen kuralları ve hareketler bulunmaktadır ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanılması önemlidir. Her ne kadar küçük cerrahi bir işlem gibi görünsede enfeksiyon riskinin oluşmaması için doktorun verdiği ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Geneklikle yanlış bilinen gerçekler kızlık zarı esnekliği giderilemeyen anatomik bozukluklar olarak bilinir. Ancak doğuştan esnek olan kızlık zarları bile genital estetik cerrahi tekniklerinin gelişmesi ile (lazerle genital daratma) veya vajina daratma ameliyatı gibi operasyonlarla, kızlık zarı esnekliği de giderilebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi İzmir kliniğimizda lokal yada genel anestezi ile yapılır. Hastanın tercih durumuna göre değişir. Eğer hasta lokal anestezi ile işlem yaptırmak istiyorsa bölge uyuşturulduktan sonra işlem gerçekleştirilir. Genel anestezi altında, tamamen uyutularak veya belden aşağısı uyuşturulacak yapılan spinal anestezi altında da kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi hem kalıcı hem geçici olarak yapılmaktadır. Flep yöntemine kalıcı kızlık zarı dikimi denir. Geçici kızlık zarı dikimi ise, ilişkiden 3-5 gün öncesi yapılmaktadır.

Geçici kızlık zarı dikimi yönteminde amaç yalnızca kanamayı sağlamaktır. Vajina darlık sağlamaz ve adından da anlaşılacağı gibi geçici olup kalıcı değildir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemindeki amaç, zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme sırasında tekrar mutlaka kanamanın gelmesini sağlamak ve aynı zamanda bozulan esneyen vajinal dokuların düzeltilmesini sağlamaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi 2 çeşittir. Bunlar;

  • Geçici Kızlık Zarı Dikimi
  • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı doğal görünümü bozulmayacak şekilde yapılan dokuları kaynaştırma bütünleme yöntemidir. Kısa bir küçük cerrahi operasyon ile kızlık zarı dikimi sağlanmaktadır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici olarak yapılan kızlık zarı dikim işleminden sonra ortalama 3-7 gün içinde ilişkiye girilmelidir. Bu süre geçerse dikişler esner ve kanama gelmez. Bu yüzden kalıcı olarak kızlık zarı dikimi daha çok tercih edilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi için vajina içerisindeki yırtılan dokular tekrar bir araya getirilip doku bütünlüğü sağlanır ve ilişki esnasında vajina içerisindeki damarlardan oluşan gerçek kızlık zarı kanaması meydana gelir. Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılırken vajina daraltma da yapılabilmektedir. Muayene sonrası hastaya gerekli bilgi verilebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Hastaları her iki kızlık zarı yöntemindede işlem sonrası ayaktan duş alabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası hijyene dikkat etmek oldukça önemlidir. Kişinin hareket etmesinde yürümesinde ve yolculuk yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. O nedenle İzmir'e yakın iller olarak Manisa, Balıkesir, Aydın, Uşak, Denizli, Muğla illerinden bize, kızlık zarı dikimi için gelebilirsiniz.

Kalıcı kızlık zarı dikimi uzun süreli bir işlem olduğu için hastanın mutlaka kontrole gelmesi önerilmektedir. Dokulardaki kaynaşma nasıl olmuş herhangi bir problem varmı bunlara bakılmalıdır. Çünkü bu kızlık zarı dikimi tamamen sosyal nedenlere bağlı, kişinin kendi isteğine bağlı yapılan bi operasyon olduğu için ilişkide kanama olmaması gibi bir durum yaşnması istenmez. Yani mutlaka operasyon başarı ile sonuçlanmalıdır. İşte bu nedenle her cerrahi müdahale sonrasında olduğu gibi, kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası da doktor kontrolü yapılmalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası genel hijyenik olarak pamuklu yumuşak iç çamaşırları kullanılabilir. Kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra kişinin partneri ilişki esnasında herhangi bir şey hissetmez vajinal darlık sağlanmış olup kanama gelir.

Kızlık zarı dikimini sadece uzman kadın doğum doktoru tarafından yada adli tip uzmanın tarafından anlaşılabilir. Amaç ve sonuca bağlı kontroller önemlidir. himenoplasti yani kızlık zarı dikimi ve yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikiminin Zamanı

Kızlık zarı dikiminin en doğru zamanı evlilik sürenize göre değişebilmektedir. Eğer ilişki tarihine 1 aydan daha kısa bir süre var ise ilişkiden 1 hafta önce işlem yapılmalıdır. İlişki tarihine 1 aydan daha uzun bir süre var ise veya evlilik planı yok ise kalıcı dikim işlemi uygulanmalıdır. Adet dönemi bittikten sonra ki süreç uygundur.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı İzmir

Kızlık zarı dikimi fiyatı gerçekleştirecek doktorun klinik tecrübe ve deneyimine göre 3000 TL ile 6000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Kızlık zarındaki bozulmayı görmeden yani kızlık zarı muayenesi olmadan net fiyat verilmesi uygun değildir. Kızlık zarı dikimi fiyatı İzmir için bizi arayıp bilgi alabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi etik mi?

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarına yapılan küçük bir cerrahi müdahale olup, tamamen sosyal endikasyonlara bağlı olarak, kişinin psikolojik veya sosyo kültürel nedenleriyle yapılır. Etik değerler toplumun değer ve önem derecesine göre uzun yıllardır tartışma konusu olmuştur. Söz konusu burda bir genç kızın ve ailesinin hayatı ise gerisi tartışma konusu olarak değerlendirilir.

Kızlık zarı dikiminde kalıcılık süresi nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi bir ömür kalıcı olmaktadır. Fakat geçici kızlık zarı dikimi süresi maksimum 1 haftadır.  Kalıcı kızlık zarı dikimi lokal olarak yapıldığı için ağrısız acısız bir işlemdir. Kalıcı zar dikiminde en önemli olan durum zaman problemi olmamasıdır.

Kişi istediği zaman cinsel ilişkiye girebilir. İlişki gerçekleştiği zaman tekrar dokular yırtılarak kanama gerçekleşmektedir. • Bu operasyonlar tamamen özeldir. Doğum ve kürtaj yapmış kadınlara da uygulanması mümkün olmaktadır. Flep kaldırma yöntemi ile yapılan yüzde yüz başarılı güvenli bir işlemdir. Doktorunuz tecrübeliyse başarı genelde yüzde yüz olarak söylenir.

Kızlık Zarı ve Dikimi Hakkında Sık Sorulanlar

Esnek Zar

Esnek kızlık zarlarında ilişki daha olsa kanama olmayabilir. Bu gibi durumlarda tecrübeli kadın doğum uzmanının yapacağı muayene de detaylı bilgi verilir.

Kanamayan Kızlık Zarı

Cinsel ilişki esnasında kanama meydana gelmeyebilir bu oldukça normal bir durumdur. Kızlık zarı kanamaması durumunda oluşmama durumunda eşler arasında bazen sorun yaşanabilir ve en doğru cevabı almak için mutlaka bir uzman jinekolog doktor tarafından yardım almak gerekebilir. Gözle yapılan jinekolojik muayene esnasında kızlık zarının tipi ve durumu hakkında kişilere bilgi verilir ve psikolojik olarak rahatlaması sağlanır.

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra iyileşme süresi ne kadardır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi kişiden kişiye dokuların durumuna göre 15-45 gün arasında değişmektedir. Geçici kızlık zarında herhangi bir iyileşme süresi yoktur.

Kızlık zarı vajinanın kaç cm içinde yer almaktadır?

Kızlık zarı vajinan 1-2 cm içerisindedir. Kızlık zarı muayenesi yapılırken iç dudaklar yana doğru çekildiğinde kızlık zarı görünür.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınırmı?

Küçük bir ihtimal evet kalınabilir. Yüzeysel birliktelik esnasında vajinaya boşalma olursa gebelik riski her zamn vardır.  Bu durum da kızlık zarının bozulup bozulmamış olması değil spermlerin vajina içerisine girmiş olması önemlidir. bu gibi durumlarda çekinmeden bizleri arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra başka bir doktor anlar mı?

Kızlık zarı dikimi yaptırdığınz doktorun tecrübesi çok önemlidir. Ayrıca yırtıkların miktarı vajinadaki genişleme bunların hepsi etkendir. Hijyenli, sağlıklı ve kaliteli bir dikim yapıldı ise, kızlık zarının dikildiğinin anlaşılması çok zordur.

Kızlık zarı bozulduğunda ne renk kanama meydana gelir?

Kızlık zarı bozulduğunda yırtıldığında pembe-kırmızı renkte az miktarda kanama gelir. kızlık zarındaki yırtılmanın boyutuna göre renk ve miktar değişiklik gösterebilir.

Kızlık zarı bozulduğu zaman kanama ne kadar gelir?

Kızlık zarı bozulduğunda genelde pembe –kırmızı arasında sızıntı şeklinde kanama olur. Ancak zorla girilen ilişkide veya kadının kendini kasıp sıkması durumlarında daha fazla yırtılma ve kanama meydana gelebilir.

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı veya zarar görüp görmediğini tecrübeli kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayene de anlaşılır.

Kızlık zarı bozulunca kendi kendine iyileşir mi?

Hayır kızlık zarı bozulduğunda kendiliğinden iyileşip eski halini almaz.

Hasta işlem sonrası ne zaman günlük hayata döner?

Yapılan geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında sonra hasta günlük yaşantısına geri dönüş sağlayabilir. Yolculuğu, iş hayatı, sosyal yaşantısına vb. işlemden sonra doktorun verdiği reçetedeki ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılır ve kalıcı yöntem ile yapılan işlemlerde ortalama 2 ay sonra tekrar hasta muayeneye çağrılarak dokuların bütünlüğü kontrol edilir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU - FİYAT SOR
Randevu Randevuİletişim İletişimWhatsapp Whatsapp
Op. Dr. Mustafa Nuri AlihanoğluKadın ve SağlıkOp. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu
0232 463 23630530 388 3863